19 MAYIS BİR DEVRİN SONU

0 Comments

19 MAYIS BİR DEVRİN BİTTİĞİ TARİHTİR

On Dokuz Mayıs bir devrin başlangıcı değil bir devrin sonudur. Türk milleti batıya doğru yola çıktığı ta kavimler göçünden beridir Viyana önlerine kadar coşkuyla devam etti. İlerleyiş bin yedi yüzlü yılların (1863 2. Viyana kuşatması) başlarında durdu ve Avrupa’nın yükselişi başladı. Osmanlı Devleti Kanuni’den sonra dünyanın ilerleyişine ayak uyduramadı maalesef ve her geçen yüzyıl hızla gerilemeye başladı. Her kaybedilen toprak, vatandan bir parçayı acılarla koparıyordu. Balkanlar, Afrika, Kırım; asırlarca akan gözyaşı, geri dönüşler 16 Mayıs’ta atılan ilk adıma kadar sürdü.

Mayıs 1919 çok karışık günler, beyin ölümü gerçekleşen Osmanlıya (30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi) akbabalar, kargalar, sırtlanlar içten ve dıştan bütün düşmanlar vahşice saldırmıştı. 15 Mayıs’ta Hasan Tahsin adlı kahraman bu saldırıya ilk kurşunla dur der. (Bazı tarihçiler arasında bu konuyla ilgili tartışmalar yaşansa da doğruyu bulmayı onlara bırakalım.) Tarih 16 Mayıs “Geldikleri gibi gidecekler.” diyen inançlı bir kahraman yola çıkıyor. Karadeniz’in köpüklü sularında bir küçük Bandırma yalnız bir Mustafa Kemal değil, boynu bükük tüm Anadolu halkı vardı. Yüz yıllardır ilk defa adımlar ileriye atılmaya başlandı takvimler 19 Mayıs’ ı gösterirken. Samsun’dan başlayan kıvılcım yavaş yavaş tüm Anadolu’da özgürlük ateşine dönüşür. Bu ateş Anadolu topraklarındaki son düşmanda denize dökülene kadar sürmüştü. Birçok vatan evladı bu uğurda şehit oldu, gazi oldu ama al bayrağımız özgürce gök yüzünde tekrar dalgalandı.

19 Mayıs bir geri çekilişin sonu, yüce Türk Milletinin tekrar kükrediği tarihin, kara bulutları dağıttığı devrin başlangıcıdır. Bu günün kıymetini bilip coşkuyla kutlamalıyız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir