AHİ EVRAN İKİNCİ BÖLÜM

0 Comments

Ahilik işimizi dürüst yapmak, helalinden kazanmak, helale harcamak, kardeşlik ve paylaşmak demektir. Bu düzen Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti döneminde yıllarca çok önemli görevleri yerine getirdi. Ahilik zamanla otuz altı farklı iş kolunda (dericilik, semercilik, camcılık, çömlekçilik, fırıncılık, kasaplık, manavlık, halıcılık, kuyumculuk…) çalışan insanların oluşturduğu büyük bir teşkilat haline geldi. Herhangi bir meslekte bir kişi bir ustalık seviyesine yükseldiğinde veya bir iş yeri açacağı zaman bizden ustalık onayı alırdı. “Pabucu dama atılmak. “ deyiminin hikayesi de böyle ortaya çıkmıştır. Eğer ki bir ayakkabıcı ürettiği ayakkabıda (pabuç) bilerek veya bilmeyerek hata ya da hile yaparsa Ahi Teşkilatından ileri gelen ustalar o ayakkabıyı iş yerinin damına (çatı) atarlar ve müşterilerin bu esnafın ceza aldığını bilmelerini isterler.

Devrin Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat’ın daveti üzerine Konya’ya göç ettim. Sultanımız sağ olsun çok destek verdi. Hem mesleğimi yapıyor hem de öğrencilerime ders veriyordum. Fakat bu mutlu dönem uzun sürmedi sultanımız zehirlenerek şehit edildi ve yerine sultan 2. Gıyaseddin Keyhüsrev geçti. Beni ve öğrencilerimi hiç sevmemiş hatta bazılarımızı tutuklatmış bazlarımızı sürgüne göndermişti. Sultanın ölümünden sonra saltanat naibliğine (yardımcılık görevi) getirilen Celaleddin Karatay zamanında tekrar huzurlu günlerimize kavuştuk.

Aynı günlerde tüm Dünyayı yakıp yıkan türlü işkencelerle cinayet işleyen Moğol ordusu karşısında Selçuklu ordusu da duramadı (Köse Dağ Savaşı) ve ülke çok karıştı. Ben, birçok akrabam ve öğrencilerim esir düştük. Ama beni serbest bıraktılar ve Kırşehir’e döndüm. Hayatımın sonuna kadar bu şehirde yaşadım. On dört yıl sonra Moğol ordusu tekrar saldırıya geçti. Kırşehir’i 92 yaşımda savunurken birçok öğrencimle beraber şehit olduk.

Ahilik düzenini kurarken en büyük amacım Allah’ın rızasını kazanmaktı. Çünkü Müslüman hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahreti için çalışır.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.