AKDENİZ’İN İNCİSİ ANTALYA

0 Comments

Akdeniz, dokunduğu her şehre mutluluk, sevgi, huzur ve eğlence veren eşsiz bir denizdir. Ülkemiz ve özellikle Antalya bu yüzden çok şanslıdır. Tarihin ilk dönemlerinden beridir insanoğlu ticaret, bilim, sanat, spor, tarım kısaca yaşamın merkezi olarak burayı çok sevmişlerdir. Antalya’ya denizden, havadan ve kara yoluyla ulaşım dünyanın her yerinden kolayca yapılabiliyor.

Alanya, Side, Kemer, Belek, Kaş, Kalkan ve Manavgat gibi ilçeleri başta olmak üzere her metre karesi ayrı bir güzelliği barındırır. Antalya’nın kuruluş tarihi, Karain ve Beldibi mağaralarında yapılan incelemeler sonucunda Kabataş ve Yontma Taş devirlerine kadar gitmektedir. İlk kurulan medeniyet Lidyalılardır. Üzerinde yaşayan her medeniyet bir güzel eser bırakmak için bir biriyle yarışmış ve yaklaşık elli kadar antik kent ( Olympos, Aspendos, Sllyon en önemlilerindendir. ) günümüze ulaşmıştır. Selçuklular ve Osmanlılar döneminde de en önemli liman ve ticaret merkezlerinden biri olmuştur.

Türkiye’nin turizm başkenti sayılan şehir, 650 km’lik sahil şeridiyle deniz ve güneşi ziyaretçilerine doya doya sunmaktadır. Özellikle kuzey Avrupa ülkelerinden ve Rusya’dan akın eden misafirleri güneşi yeniden keşfediyormuşçasına sevinçle kucaklarlar. Şehrin kıyılara paralel uzanan dağlarında bulanan çam ormanları ve doğal yaşamı insanları ayrıca büyüler. Antalya turizm kadar tarımıyla da ünlüdür. Seraları, turunçgil bahçeleri ve yetiştirilen binlerce çeşit ürünle dünyada adını duyurmayı başarmıştır.

Şehirde gidilecek görülecek yerler listesi yapılırsa şelaleler, kanyonlar, mağaralar, antik şehirler diye uzun bir liste mevcuttur. Ulaşımın çok rahat olmasından dolayı hepsini vaktiniz varsa bir haftada rahatlıkla görürsünüz tabi ki otelinizden çıkabilirseniz. Antalya sadece Türkiye’nin değil Dünyanın en önemli otellerinden bazılarına sahip olduğunu da unutmamak gerekir. Gündüz farklı gece farklı eğlence ve faaliyetleriyle misafirlerine zamanı unuttururlar. Antalya’nın Dünya’da nadir olan bir özelliği de denizde yüzmekten sıkıldıysanız elli kilometre uzaklıktaki Saklıkent Kayak merkezine gidip kış sporlarını da yapabilirsiniz.

Antalya her yıl düzenlenen Altın Portakal Film Festivali, Aspendos Müzik festivali ve diğer festivallerle kültür merkezi olduğunu da ispatlar. Gidip de lezzetli yemeklerini özellikle patlıcandan yapılan yemek ve tatlı çeşitlerini tatmadan şehirden ayrılmayın.

Tüm ziyaretçilere iyi eğlenceler diliyorum.

İndirmek için tıklayınız.

Sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.