ANADOLU’NUN İLK BAŞKENTİ ÇORUM

0 Comments

Karadeniz’in İç Anadolu’ya açılan kapısı, yedi bin yıllık tarihiye kadim şehir Çorum’dur. Ulaşım kara yoluyla oldukça rahattır ayrıca şehre altmış yedi kilometre uzaklıktaki Amasya Merzifon hava limanı ile çok kolaydır.

Birçok medeniyete beşiklik eden Anadolu’da bilinen ilk devlet Hititlerdir. Savaşçı, inançlarına bağlı, yıldızlarla ( astronomiyle )  ilgilenen çok yönlü bir medeniyeti kuran Hititlere Çorum başkentlik yapmıştır. UNESCO’ nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan yedi bölgemizden ( Kapadokya, Nemrut Dağı, Truva Antik Kenti, Letoon Antik Kenti, Çatalhöyük, Pamukkale ve Hattuşa Antik Kenti ) biridir.

Tarih Hititleri Mısırlılar medeniyetiyle yaptıkları savaştan sonra dünyada yapılan ilk yazılı antlaşmayla tanır. Kil tablet ( bir toprak türünden elde edilen çamur yazı yazılan araç) üzerine yazılmış, Kadeş Antlaşması Hattuşa kazılarında bulunmuş ve şu an Çorum Müzesinde sergilenmektedir. Şehirde bulunan ören yerleri kazı noktalarıyla birçok kaynakta Çorum açık hava müzesi olarak kabul edilir.

Ziyarete gelen misafirler için Şehirde her türlü bütçeye uygun konaklama imkanı vardır. Sıradandersler olarak ziyaretçilere ortalama üç günlük bir gezi planı tavsiye ediyorum. Bu süre içinde: Çorum Müzesi, Alaca Höyük, Bogazkale Müze ve Ören yerleri ziyaret edilmeli, Kargı ve Abdullah Yaylaları, Osmancık Başpınar ve Karaca Yaylaları, İskilip Elmabeli ve Bayat Kurtçaçimeni Yaylaları gezilmeli, Ortaköy İncesu Kanyonuna mutlaka gidilmeli. Ayrıca tarihi üç yüz yıl öncesine kadar giden leblebisi tadılmalı arkadaşlara birer paket alınmalı. Çorum Mantısı, Keşkek ve İskilip Dolması ( on altı saat pişen et yemeği ), Gül burma, Zalpa ve Has Baklavası ayrılmadan yenilmeli.

Ziyaretinizi haziran veya temmuz aylarında yaparsanız her yıl düzenlenen Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali’nde her türlü eğlenceye katılabilirsiniz.

Sıradandersler olarak tüm ziyaretçilere şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.