ANLATIM BOZUKLUKLARI-ANLAMLA İLGİLİ 1. BÖLÜM

0 Comments

Dilin en önemli işlevi insanlar arsında iletişim kurmaktır. Duygu, düşünce ve hayallerin açık anlaşılır ve tam olarak aktarılması doğru bir anlatıma bağlıdır. Cümle seviyesinde yapılan hatalara anlatım bozukluğu denir. Çok çeşitli sebepleri olsa da günlük hayatta sıkça karşılaşırız. Konuşma dilinde önemsenmese de yazılı anlatımlarda dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sınavlarda çok fazla karşılaşmasak da mutlaka bilinmesi gerekir. Anlatım bozuklukları konusunu iki ana başlıkta ele alacağım.

A)-Anlamla İlgili Anlatım Bozuklukları: Konunun zor kısmı olarak karşımıza çıksa da en önemli çözümü dikkatli olmaktır. Sebepleri:

1.Gereksiz Kelime Ve Ek Kullanımı: İyi bir cümlede yeterli sayıda sözcük olmalıdır. Cümlede eş ve yakın anlamlı kelimelerin varlığı, yardımcı fiillerin gereksiz kullanımı ve gereksiz ek kullanımı şeklinde olur.

Örnek:

Uymadan önce dişlerimi fırçalarım. (Önce kelimesi burada gereksizdir. Doğrusu için kelime çıkarılır.)

Hava sıcaklığı sıfırın altında eksi beş derecedir. (Sıfırın altında veya eksi kelimelerinden biri çıkarılarak düzeltilir.)

Bu günlerde herkes hasta oluyor. (Hastalanır şeklinde düzeltilir.)

En beğendiği elbisesi bu elbisedir. (En beğendiği elbise bu elbisedir.)

2.Yanlış Anlamda Kullanılan Kelimeler: Aynı kökten türese de yazılışları ve okunuşları benzese de anlamları farklı olabiliyor. Yanlış kelimeyi doğrusu ile düzelterek bozukluğu gideririz.

Örnek:

Büşra çok sessiz ve çekimser bir kızdır. (Çekimserlik farklı bir durumdur doğrusu çekingen olmalıdır.)

Uzun zamandır berbere gitmeyince saçları çok büyümüş. (Saçlar için büyümüş değil, uzamış kelimesi kullanılır.)

Bahçeye yeni çam fidanları ektik. (Fidanlar için dikmek kelimesi kullanılır.)

İKİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.