AVİCENNA FİLOZOFLARIN PRENSİ İBN-İ SİNA

0 2 Comments

Babamı kaybettim ve Sasani Devleti, Gazneliler Devleti ile yaptıkları savaşta yenilince güzel günler yavaş yavaş sona ermeye başladı. Uzun yıllar huzurlu bir ortam aradım ve sonunda Harzemşah Sultanının davetiyle saraya yerleştim. Hayatımın en önemli şanslarından biri olan Biruni ile tanışıp bazı çalışmalar yapma fırsatı buldum. Biruni ile hem öğrenci hem hoca gibi bir ilişkimiz oldu. Gazneli Mahmut sarayına dönemin bütün bilim adamlarını davet ediyordu, davetini reddedince saraydan ayrılmak zorunda kaldım. Çok maceralı bir hayata atıldım çöllere düştüm, zindanlarda kaldım, savaşlara katıldım. Genç denilebilecek bir yaşta elli yedi yaşında hakkın rahmetine kavuştum.

Hayatımı insanları tedavi etmek için hastalıkları önlemek için çok çalıştım. Hastalıkların bulaşıcılığı konusunda mikropların varlığını keşfettim. “Her hastalığı yapan bir kurttur ve onu görmeye yarayacak bir aletimiz yoktur.” Yirmiden fazla kitap yazdım en tanınmış olanı Tıbbın Kanunları ( El Kanun Fit Tıp ) adlı kitabım dünyada İncil’den sonra en fazla basılan kitap olmuştur. Avrupa’da birçok tıp fakültesinde yüzyıllarca ders kitabı olarak kullanıldı. Sonradan Paris Üniversitesi’nin konferans salonunda portremi asmışlar.

Yine bir salgın döneminde sizlere son tavsiyem mutlu olun, sağlıklı beslenin, temiz havada yürüyüş yapın ve sosyal mesafeyi maske takarak koruyun. Korkmayın korona virüs sağlam bünyelere karşı daha az tehlikelidir. Sağlıcakla kalın.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

2 thoughts on “AVİCENNA FİLOZOFLARIN PRENSİ İBN-İ SİNA”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Teşekkürler hocam çok güzel bir paylaşım olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.