AVİCENNA FİLOZOFLARIN PRENSİ İBN-İ SİNA

0 Comments

Benim adım Ebu’l-Ali el-Hüseyin olsa da herkes beni İbn-i Sina veya Avicenna olarak bilir. Bu günkü Özbekistan’ın sınırları içinde bulunan Buhara Şehrine yakın Afşan adlı kentte 980 yılında dünyaya geldim. Babam Samanoğulları Devletinde önemli bir görevi olan bir devlet görevlisiydi.

Bilim ve araştırmaya sınırsız bir ilgim vardı. Daha on yaşında iken Kuranı Kerimi ezberledim, matematik, fizik, tıp, felsefe gibi pozitif bilimlere oldukça bilgi sahibi oldum. Babamın destekleriyle devrin en önemli hocaların ders aldım. Daha on altı yaşında ilk hastalarımı tedavi etmeye başladım. Arapça, Farsça, Süryanice, Yunanca, Latince dillerini öğrenip kaynakları orijinal dillerinde incelemeye başladım.

Hayatımın en ilginç olaylarından biri de bir dönem Yunanlı Filozof Aristotales’in metafizik düşünceleri üzerine günlerce kafa yormama haftalarca tekrar tekrar okumama rağmen anlayamadım. Bir gün sahafların birinde Farabi’nin Aristotales için yazdığı El İbane adlı eserini buldum. Soluk soluğa bir çırpıda okuyup zorlandığım bütün konularda bilgiye kavuşunca şükür namazı kıldım, civardaki bütün fakirlere sadaka dağıttım.

997 yılında Sasani Devleti Emirinin oğlunu tedavi edince teklif edilen parayı reddettim. Onun yerine dönemin en önemli kitaplarının olduğu devlet kütüphanesinden yararlanma hakkı istedi. On yedi yaşında artık çok bilinen bir doktor oldum. Birkaç yıl sonra kütüphanede bir yangın çıkınca beni suçlayanlar olsa da kimse onlara inanmadı.

İKİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ

sıradan dersler

Categories:

1 thought on “AVİCENNA FİLOZOFLARIN PRENSİ İBN-İ SİNA”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Çok teşekkür ederiz hocam çok güzel bir paylaşım olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.