AYASOFYA

0 Comments

İlk yapıldığından günümüze kadar bir çok isim ve görev üstlenen Ayasofya ( Kutsal Bilgelik, Büyük Kilise, Fethiye Camii, müze ) dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilmektedir.

Defalarca yakılmış yıkılmış tahrip edilmiştir. İlk kez 360 yılında İmparator Konstantios tarafından şuan ki yerinde ahşaptan yapılıyor fakat 406 yılında çıkan ayaklanmada yakılıyor ve günümüzde hiçbir kalıntısı kalmıyor. İkinci defa yapılan halinden kalıntılar hala bulunuyor. Üçüncü ve son kez 532 yılında döneminin en önemli mimarlarından İsidoros ve Anthemios’a yüz usta bin işçi verilerek İmparator Justinianos tarafından beş yıl on ay ve yirmi dört gün gibi kısa bir sürede yaptırılıyor. Büyük bir törenle açılan Ayasofya 916 yıl boyunca kilise, 481 yıl boyunca cami ve 1953 yılından beridir de müzedir.

Kubbeli bazilika türünün dünyadaki en önemli örneği olan Ayasofya yedi bin metre karelik alana sahiptir. Tamamen mermerle kaplı olan yapı bir orta iki yan nef olarak üç bölüme ayrılır, çoğu Mısır’dan getirildiği düşünülen yüz yedi adet mermer sütün taş işçiliğinin en güzel örnekleridir. Kubbenin çapı 32,37 m yerden yüksekliği ise 56,60 m’dir. Kubbede buluna kırk pencere ile aydınlatmaya yardımcı olur. Altın süslemeli mozaikleri dokuzuncu yüz yılda tahrip edilmiş daha sonra yapılan Hz İsa ve diğer havarilere ait mozaikler ise Osmanlı devleti döneminde sıvayla kapatılmıştır. Fatih Sultan Mehmet fethin ikinci günü ( 30 Mayıs 1453 çarşamba ) Ayasofya’ya gelerek Cuma namazına yetiştirilmesini emreder ve o günden sonra cami olarak kullanılır. 1573 yılında bina kaymaya başlayınca Mimar Sinan üç yıl sürecek büyük bir onarım yapar. İlk minare Fatih zamanında bahçesindeki şadırvan ise 1. Mahmut tarafından yapılmıştır.

 Efsaneye göre İmparator Justinianus devasa boyutlarıyla ünlenmiş Süleyman Tapınağından daha büyük ve ihtişamlı bir bina yapılması istemiştir. Ortaya bir benzeri hala daha yapılamayan bir şaheser ortaya çıkmıştır. Gününüzde en fazla turistin ziyaret ettiği hakkında efsanelerin ve çözülemeyen bir sırrın olduğu Başta İstanbul’un sonra dünyanın en önemli yapılarındandır.

Ayasofya ister kilise, ister cami isterse de müze olsun önemli olan tek bir şey var onu koruyup bizden sonraki nesillere aktarmalıyız.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.