BEYOĞLU RAPSODİSİ

0 Comments

Yazar: Ahmet Ümit

Yayınevi: Everest Yayınları

Yayınlandığı Yıl: 2003

Sayfa Sayısı: 408

Edebiyatımızda en ünlü polisiye roman yazarı denilince ilk akla gelenlerden biri olan Ahmet Ümit’in en güzel kitabıdır bence. Yazarın birçok kitabı olsa da İstanbul sokaklarında özellikle Beyoğlu’nda çıkardığı soluksuz bir yolculuk yüzünde en beğendiğim Beyoğlu Rapsodisi’dir. (Bütün kitaplarını okumuş sıkı bir takipçisi olarak söylüyorum.)

Roman, Beyoğlu’nun her köşesini, kaldırımlarını sokaklarını resmen gözümüzde canlandırıyor. Olay Selim, Kenan ve Nihat adlı üç arkadaşın etrafında geçiyor. Birbirinden farklı karakterlerde olsalar da çocukluklarından beridir ayrılmayan çok sıkı arkadaşların başı merakları yüzünden hiç tahmin edemeyecekleri kadar büyük belaya girmiştir. Roman sonlara doğru özellikle otuzlu sayfalarda soluk almayı unutacak ve sürpriz bir sonla karşılaşacaksınız.

İstanbul sevenlere, polisiye roman sevenlere önereceğim ilk kitaplardandır. İlk yüz, yüz elli sayfa kahramanların tanıtılması filan derken biraz ağır gitse de orta ve özellikle son bölümler çok hızlanıyor. Ahmet Ümit okumadıysanız güzel bir başlangıç olabilir ama diğer romanları da çok güzeldir. Tüm okurlara özellikle okumalarını tavsiye ederim.

Bol kitaplı günler dilerim.

siradandersler.com

Word halinde indirmek için bağlantıya tıklayınız.

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.