BİR KAHRAMAN CENGİZ TOPEL

0 Comments

İsmim Cengiz aslen Trabzonlu bir ailenin dört çocuğundan üçüncüsü olarak 2 Eylül 1934 yılında İzmit’te dünyaya geldim. Babam Hakkı Topel’i çok küçük yaşta kaybettim. Ailemle beraber İstanbul’a taşındık. İlk ve orta öğretimi Kadıköy Yel Değirmeni okulunda tamamladım. Lise eğitimi için Haydar Paşa lisesinde başladım. Küçük yaşatan beridir en büyük hayalim olan pilotluk için Kuleli Askeri Lisesi’ne zor olsa da geçiş yaptım. 1955 yılında astsubay olarak orduya katıldım ama hayalimin peşinde koşmam gerektiği için havacılık bölümüne geçiş yaptım. Pilotluk eğitimi o yıllarda Kanada’da veriliyordu. Kanada çok soğuk ve zor bir ülke olsa da eğitimimi başarıyla bitirip ülkemize döndüm. Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığında vatanıma hizmet etmeye başladım. 1963 yılında yüzbaşı oldum.

8 Ağustos 1964 yılında Kıbrıs Barış Harekatı başlayınca Eskişehir’ den dörtlü kol komutanı olarak görevlendirildim. F 100 uçağımla göreve koşarken karadan isabet aldım. Uçağımı kurtarmak için çok uğraşsam da son anda paraşütle atlamak zorunda kaldım. Son kurşunuma kadar mücadele ettim fakat Rum Askerleri tarafından esir alındım ve kabus gibi gerçekler yaşadım.

O yıllarda uluslar arası savaş hukukuna göre ülkeme teslim edilmem gerekiyordu fakat Rumlar Kıbrıslı Türk kardeşlerimize yaptıkları işkence ve eziyetlerin çok daha fazlasını dört gün boyunca bana uyguladılar. Burada bana yapılanları anlatsam insan insana bunları yapabilir mi diyeceksiniz ama o yıllarda yayınlanan gazete resimlerini inceleyin derim fakat vaz geçtim sizi üzmek istemem. Cansız bedenimi bile teslim etmedi zalim Rumlar fakat devletimizi baskılarına dayanamayıp teslim ettiler. Dünyanın gözünün içine baka baka en iyi yaptıkları yalancılığın en kötülerinden biri “ Hastanede öldü.” Dediler.

Vatan sağ olsun, milletimiz var olsun, zalimlerin karşısında dursun. Şehitler katına yükseldim. Yüce Türk Milletim beni unutmayıp birçok okula, sokağa, hastaneye ismimi verdi.

Sevgili çocuklar ve gençler sizden bir küçük ricam olacak: “Lütfen hayatınızda gerçek kahramanları örnek alın, şanlı tarihimizde her türlü süper kahraman var. “

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.