COVİD 19 (CORONA) GÜNLERİNDE EĞİTİM

0 Comments

Tüm dünyanın içinden geçtiği bu zor günlerde insanlar bazı şeylerin farkına vardı nihayet. Çıkış noktası konusunda öncesi ve sonrası konusunda çok fazla karmaşık bilgiler olsa da kesin olan bir şey var ki, dünya artık eskisi gibi olamayacak.

Dünyanın etkilenmesine, yaşananlara ve diğer dünya milletlerine göre zor kısmı oldukça iyi atlattık. Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, diğer bakanlarımıza ve devletimize sonsuz teşekkürler. Başta sağlık çalışanlarımıza ve diğer sektörlerde bu zorlu süreçte hizmet veren herkese Allah kolaylık versin. Tüm halkımızın hassasiyet ve gayretiyle çok daha kötü sonuçlar görmekten kurtulduk. Elbette eleştirilecek durum ve olaylar yaşanmışsa da olumlu büyük resim görülmelidir.

Bu hassas dönemde en fazla etkilenen alanlardan biri de kuşkusuz eğitim – öğretim alanıdır. Uzun bir ara verilmek zorunda kalındı. Sayın bakanımız Ziya Selçuk’un ilk andan itibaren almış olduğu yerinde kararla okullarda eğitimin şekli değişti. Toplum olarak teknoloji alanında büyük bir sıçrama yaşadık tek kelimeyle. Uzaktan eğitimin ilk günlerinden itibaren aksamalar yaşansa da şu an geldiğimiz nokta oldukça takdire şayandır. Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT ortaklığı ile derslerin verilmesiyle tüm öğrencilere ulaşıldı. Özellikle şu günlerde eba üzerinden verilen canlı derslere yüz yüze eğitim veriliyor. Öğretmen ve öğrencilerin karşılıklı etkileşimi yüz yüze eğitim kadar olamaz illaki ama mevcut durumda yapılabileceklerin en iyisidir.

Bu sürecin uzamasından dolayı öğrenci ve ailelerde olumsuz bir hava oluşmaya başladı. Bazı kaynaklarda 1 Haziran tarihinde okulların açılışı düşünülüyor. Gerçekçi midir olabilir mi bilemeyiz süreç nasıl devam eder. Bulunduğumuz noktada her şey olumluya dönmüştür. Vakitsiz bir rehavete kapılmadan olumlu düşünebiliriz.

Eğitim ve öğretim alanında her türlü aksaklıkların telafisi vardır. Yapılacak uygun planlamalarla her türlü bilgi ve beceriler kazandırılabilir. Uzaktan eğitimin getirdiği fırsatları, canlı dersleri takip etme noktasında yaşanan sıkıntılar kimseyi üzmemelidir. Aile üyeleri olarak birlikte ve sağlıklı geçirdiğimiz bu günleri daha kaliteli hale getirmeliyiz. Kutu oyunları, yapbozlar, beceri oyunları, resim, müzik her türlü fırsatı değerlendirelim.

Sevgili okurlar lütfen evde kalın, sağlıcakla kalın.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.