DENEMELER

0 Comments

Yazarı: MONTAIGNE

Yayınevi: ANTİK BATI KLASİKLERİ

YAYINLARI

Sayfa sayısı: 245 SAYFA

Başucu kitapları diye bir tabir vardır ya onlardan ilki belki de bu kitap Denemeler’dir. Michel de Montaigne (1533-1592) Denemeler’i kaleme alırken bu kadar sevileceğini, bir benzerinin yazılamayacağını, milyonlarca insana ilham olabileceğini bence hayal bile etmiyordu. Edebiyatımıza Sabahattin Eyüboğlu’nun 1940 yılında tercümesiyle girse de 1970 yılına kadar küçük küçük eklemelerle son halini almıştır.

Denemeler’de, Monteigne okuyucuları sıkmadan kendiyle sohbet ediyormuşçasına yaşamak, çalışmak, dostluk, mutluluk, hüzün, gülmek, bilgi ve inanç gibi konulardan bahsediyor; okuyucularına yepyeni bakış açıları kazandırıyor. Düşüncelerini aktarırken hiç zorlanmadığını, okuyucuların ise zevkle altını çizip tekrar tekrar okuyacak kadar sevdiğini görüyorum.

Öğretmenlik hayatım boyunca en fazla hediye ettiğim, her öğrencime tavsiye ettiğim, derslerde en fazla kullandığım kitaptır. 13 yaşından itibaren herkese tavsiye ederim. Özellikle anlama kapasitesini geliştirmek isteyenler, farklı düşünebilmek isteyenler ve herhangi bir sınava girecekler mutlaka okumalıdır. Ebeveyn ve eğitimciler birçok kez okumalı ve etrafındaki insanlara da okutmalıdır.

Bol kitaplı günler dilerim.

siradandersle.com

Word halinde indirmek için bağlantıya tıklayınız.

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.