Deyim veya Atasözleri Çarkı

0 Comments

MATERYALİN AMACI : Özellikle 4, 5, 6. Sınıf seviyelerinde deyim ve atasözleri konusunda konuyu oyunlaştırarak pekiştirmek.

MATERYALİN HAZIRLANIŞI: Temelde her türlü madde kullanabilir . Sağlamlık açısından mukavva veya karton kullanılabilir.

MATERYALİN UYGULANIŞI: İlk adım hangi amaçla kullanılacağı belirlenmeli. Deyimler veya atasözleri  konusunda kullanılacak tür ve seviye belirlenmeli.

En son altıncı sınıflarda deyimler için kullandığım çarkı anlatacağım. Konuyu daha da somutlaştırmak için belli bir konu belirlenmeli. Bu çarkta su tasarrufu veya suyun önemi konusuyla sınırladım. ( unutulmamalı konu ve kullanım alanı farklılık gösterebilir ; zaman, okumak, yardımlaşma, sevgi…)

Çark hazırlanırken ilk olarak malzeme belirlenmeli, sağlamlık açıcından mukavva tercih ettim. Daha sonra çarkların boyutları ve adeti belirlenmeli. Ortalama 4 veya 6 çark idealdir. Her bir çark arasında 2 cm fark olacak şekilde kesilmeli daha sonra bütün çarklar tam ortalarında delinerek bir vida ve benzeri ile ortalarında sabitlenir. Her biri farklı renklerde boyanmalı ve kaplanmalı. Konuya uygun deyimler belirlenir. 12 veya 14 punto büyüklüğünde deyimlerin her bir kelimesi bir çarka gelecek şekilde bütün kelimeler aralarında 3 cm boşluk bırakılarak yazılır.

Sınıf içerisinde öğrenciler iki gruba ayrılır. Gruplarda ilk öğrenciler çarkın başına gelerek en kısa sürede ilk deyimi kimin oluşturduğuna bakılır. İlk oluşturan bir sayı alır, aynı kelimelerle farklı deyimlerde kurulabilir. Oyunun sonunda en fazla puan alan kazanır.

                                                                                                                               

sıradan dersler    

Categories:

1 thought on “Deyim veya Atasözleri Çarkı”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Teşekkürler hocam elinize emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.