DOĞUYLA BATININ ORTASINDAKİ ŞEHİR ÇANAKKALE

0 Comments

Bir ayağı Asya’da bir ayağı Avrupa’da, kendi küçük olsa da tarihi özellikleriyle büyük bir şehir Çanakkale. İçinden denizin, üstünden dünyanın geçtiği şehir, Anadolu’nun en kuzeyinde yer alır. İzmir ve İstanbul’a yakınlığından dolayı birçok kişinin gördüğü fakat tam olarak bilmediği masalsı bir şehirdir.

Çanakkale’nin tarihi milattan önce sekiz binli yıllara kadar gider, bilinen ilk medeniyet milattan önce üç binli yıllarda Troyalılardır. Aynı yerde on defa yok olup tekrar kurulan medeniyet ilk yazıyı da kullanan medeniyetler arasındadır. Tarihte “Truva Destanı” ile bilinen medeniyet dünyanda bir çok milletinin atası sayılır. Çanakkale’nin jeopolitik bir noktada yer alması tarihinin çok renkli olmasını sağlamış. Roma, Bizans, Selçuklular, Osmanlılar derken Türkiye Cumhuriyeti. Çanakkale’nin en zor dönemi birinci dünya Savaşı sırasında 1914- 1918 yılları arasında olmuş. Osmanlı Devleti tüm İhtilaf devletlerine karşı verdiği mücadele sonucunda kazandığı zafer tüm Dünya tarihi değiştirmiştir.  Başta Avusturalya olmak üzere birçok ülkenin saygısını kazanmıştır.

Şehre ulaşım hava yolu, kara ve deniz yoluyla oldukça kolaydır. Kendine has iklim ve coğrafik özellikleriyle birçok şeyi bir arada bulabilmek mümkündür. Tarım konusunda oldukça çeşitli ürünler yetiştirilir ( Zeytin ve üzümde kendinden söz ettirir.), hayvancılık ve özellikle balıkçılık konusunda ( Dardanel Ton markası ) dünyada ismini duyurmuştur. Şehirde bulunan Troya Antik Şehri, Kazdağları Milli Parkı, Bozcaada , Gökçeada, Asos, Behramkale, Geyikli ve Gelibolu Şehitliği Milli Parkı mutlaka gezilip görülmelidir. Ayrıca il merkezinde bulunan Aynalı Çarşı, saat kulesi, kordon, Çimenlik Kalesi, askeri deniz müzesi ve arkeoloji müzesi yürüme mesafesinde gezilebilecek noktalardandır.

Gelen ziyaretçiler için otel, tatil köyü, çadır gibi birçok konaklama imkanı bulunuyor. Gelmişken Deniz ürünleriyle yapılan yemeklerinden, peynirden yapılan höşmerim tatlısını ve domates reçelini yemeden ayrılmayın.

İndirmek için tıklayınız.

Sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.