DÜNYA’NIN EN İYİ HARİTACISI PİRİ REİS

0 Comments

Asıl adım Muhyiddin Piri Bey ama beni Piri Reis olarak tanırsınız. 1465 yılında denizci bir aileye mensup olarak Gelibolu’da doğdum. Ailem Karamanoğullarından’dır. Kemal Reis’in yeğeniyim ve dayım ile beraber Akdeniz’ de Osmanlı Devleti adına büyük gemilerde denizcilik yapmaya başladım. On dört yıl boyunca Kemal Reis’in yanında denizcilik hakkında birçok bilgiyi öğrendim.

Benim ilgim diğer denizcilerden farklı olarak karalar ile denizlerin kavuşmalarını çizmekti. İlk olarak Venedik seferine katıldım ondan sonra bütün Akdeniz’i avucumun içi gibi öğrendim ve kağıdın üzerine aktardım. Daha sonra dünyanın diğer diyarlarını topladığım haritalar yardımıyla çizdim. Ana dilim gibi Rumca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce gibi bildiğim için bütün kaynakları inceleme imkanım oldu.  Amerika’yı bile çizdiğim Kitab-ı Bayriye (Dünya’nın ilk denizcilik kitabı içinde özel bilgilerle birçok bilgiyi içinde barındırıyor.) adlı kitabımı gören bir başka denizci yüzlerce yıl sonra kendisi bulmuş gibi yaptı.  Padişahımız Kanuni Sultan Süleyman’a bu kitabı hediye ettim. Benimle beraber Barbaros Hayrettin Paşa ve birçok denizci kardeşimizin gayretiyle, Osmanlı Devleti dönemin en güçlü deniz kuvveti haline geldik. Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kardeşlerimize yardıma koştuk özellikle, İspanya’ daki Gırnatalı kardeşlerimizi gördükleri eziyetlerden kurtarıp Afrika’ya ve İstanbul’a taşıdık.

Dünya haritasını tamamladıktan sonra gördüm ki dünya çok küçükmüş. Padişahımız dünya haritasını ikiye bölüp bizim batıyı elimizde tutmamız gerektiğine karar verdi. Doğu kısmını gösteren parçayı daha sonra maalesef kaybettik ve günümüze kadar ulaşamadı. Kitab-ı Bahriye” adlı eserimin asıllarından kopya edilmiş nüshaları İstanbul, Berlin, Dresden, Bolonya, Paris, Viyana ve Londra’daki özel ve devlet kütüphanelerinde yer alıyor.

 Ömrümün son yıllarında mısır seferine çıktım. Bu seferde olumsuz sonuçlar alınca hakkımda çok kötü dedikodular ortaya atıldı ve padişahımız idamıma karar verdi. Seksen yaşında hakkın rahmetine kavuştum.

Necip Türk Milleti benden size vasiyet olsun ki : Bir ayağınız karada, bir ayağınız denizde olsun bu sayede dünyaya hakim olabilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.