EK KONUSU ÖZET ANLATIMI

0 Comments

Kendi başlarına anlamları olmayan, eklendiği kelimeyle anlam ve görev kazanan veya yeni bir kelime türeten harf ya da harf topluluklarına ek denir.

Örnek: -lar, -ecek, -dan, -e, -miş

Ekler görevleri bakımından ikiye ayrılır.

Çekim Ekleri: Eklendiği isim veya fiil köklerin anlamını ve yapısını değiştirmeyen eklere çekim ekleri denir. Çekim ekleri eklendiği kelimenin cümle içinde görevini belirler.

İsim Çekim Ekleri: Sadece isimlere gelen bazı çekim ekleri:

a)- Hal ( Durum ) Ekleri: Dilimizdeki bütün isimler beş temel durumdadırlar. Ek almıyorsa yalın haldedir. -ı eki alıyorsa belirtme halindedir. -e eki alıyorsa yönelme halindedir. -de eki alıyorsa bulunma halindedir. – den eki alıyorsa ayrılma halindedir. Eklerin kelimeye kattığı anlamlardan da hangi durum olduğu bulunabilir. Büyük ünlü uyumuna göre şekil değiştirirler.

YalınBelirtme -iYönelme -eBulunma -deAyrılma -den
İzmirİzmir’iİzmir’eİzmir’deİzmir’den
ElmaElmayıElmayaElmadaElmadan
OkulOkuluOkulaOkuldaOkuldan
AsyaAsya’yıAsya’yaAsya’daAsya’dan

b)- İyelik ( aitlik-sahiplik ) Eki: Eklendiği ismin kime ait olduğunu sahibini belirtir. Benim, senin, onun, bizim, sizin, onların şeklinde ekler alarak varlığın sahibini belirtir.

Örnek: arkadaşım, sınıfın, okulumuz, bahçeniz

c)- Çoğul Eki: Eklendiği isime çokluk anlamı katar. Büyük ünlü uyumuna uyup -ler , -lar şeklinde yazılır. Bazı özel kullanımlarda topluluk, aile, millet, saygı, abartma, alay etme gibi anlamlarda katar.

Örnek: kuşlar, Mehmetler, Türkler, Ahmet Beyler,

d)- Tamlama Ekleri: En az iki isim arasında bir anlam ilişkisi kuran eklere denir. İlk isim -in, -ün ikinci isim ise -i ,-ü ekleri alır.

Örnek : arabanın kapısı, romanın kapağı, sözün özü

İkinci bölüm için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

1 thought on “EK KONUSU ÖZET ANLATIMI”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Teşekkürler hocam elinize emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.