EŞREFOĞLU CAMİSİ

0 Comments

Tarihte Selçuklulara başkentlik etmiş Anadolu’nun önemli şehirlerinden Konya İline bağlı 90 km güneyinde kalan Beyşehir İlçesinde nadide bir eser olarak yerini alır. Orta Asya mimarisinin bir örneği sayılabilecek ağaç direkli cami İslam dünyasında sayılı, Anadolu’da ise en büyük olma özelliği vardır. Günümüzde, orijinal 48 adet direkli cami 1296- 1299 yılları arasında Eşrefoğlu Beyliğinin kurucusu Seyfeddin Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır.

Özellikleri:

Anıtsal taç kapısı, üstün çinileri ve ahşap işçiliği ile Caminin içi müze gibidir. Mihrabın tamamı çinilerle kaplıdır. ( 4,58×6,17 metre ölçülerinde) Minberi ceviz ağacından üstün bir ağaç işçiliği ile kakma, oyma ve geçme yöntemleri ile çivisiz ve tutkalsız olarak yapılmıştır. Camide Anadolu ve Orta Asya’dan gelen motiflerin tamamı yer alırken sekizgen, beşgen, yıldız gibi motifler kullanılmıştır. Tavanında kalem işçiliğinin en güzel örnekleri hala canlı kök boyası renkleriyle bulunmaktadır. Selçukluların ulu cami diye yaptıkları bütün cami özelliklerini barındıran cami kündekari tekniğinin en zarif örnekleriyle insanların göz zevkine hitap etmektedir.

Eşrefoğlu Camisinin eşsiz özelliklerinden biri de caminin tam ortada bulunan kar havuzudur. Yoğun kar yağışının olduğu kış aylarında tavanda biriken karlar çatının ortasındaki yerden havuza doldurulurdu. Bu karlar caminin içinde ahşaplar için nem, yaz aylarında cemaat için serinlik kaynağı olurdu. Ayrıca bir rivayete göre bu havuzun altında bulunan bir tünelle uzak bir noktadan acil çıkış kapısının da olduğu söylenir.

Eşrefoğlu Camisi 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır. Kültür bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları halen devam etmektedir. Hemen yanın faaliyet gösteren tarihi hamamı, bedesteni, han ve diğer yapılarıyla tam bir açık hava müzesidir.

Beyşehir ilçesi Anadolu beyliklerinden, Osmanlıdan ve hatta Hititlerden kalma birçok tarihi eserleri ve eşsiz göl manzaralarıyla mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.