FİİLDE (EYLEMDE) ANLAM KONU ANLATIM

0 Comments

Fiiller anlamaları bakımında üç gruba ayrılır.

1.İş ( Kılış ) Fiilleri: Bir iş, hareket olan fiillerdir. Bu fiillerde bir özne yani işi yapan ve bir nene işten etkilenen olmalı anlamında. Diğer fiillerden ayırmanın en kolay yolu başına “onu” getiriyoruz anlamlı bir ifade oluyorsa iş fiilidir. Çevremize baktığımızda insanların yaptıkları hareketler iş fiilidir.

Örnek: oku, yaz, kır, topla, sil, anla, çiz, besle, yut, kaz, sev, gör, aç, kapa, ara… ( Bu fiillerin başına onu kelimesini getirdiğimiz zaman hepsi anlamlı bir ifade oluyor. )

2. Oluş Fiilleri: Bu tür fiillerde hiç  bir etki olmadan, kendiliğinden olma anlamları vardır. Fiillerin anlamında zamanla olmak, istemeden olmak vardır. “ Onu “ kelimesi getirilirse anlamsız olur, neyi – kimi sorularına cevap vermeyen fiiller oluş fiillerdir.

Örnek: sarar, karar, morar, küflen, bayatla, paslan, zayıfla, eri, çürü, soğu, piş… ( Dikkat edersek hiç  birine onu uymuyor. )

3. Durum Filleri: Öznenin içinde bulunduğu durumu anlatan fiillerdir. Eylemler öznenin kendi iradesinde gerçekleşir. Neyi kimi sorularına cevap vermez, onu kelimesi getirildiğinde anlamsız olur.

Örnek: yürü, uyu, uzan, gül, sus, koş, bak, yüz, çiz…

Unutmayalım: Oluş fiili ile durum fiilleri arasında temel fark durum fiillinde isteyerek yapılır ( uymak gibi ); oluş fiilleri ise kendiliğinden zamanla gerçekleşir.( acıkmak gibi )

Küçük Bir Etkinlik

Aşağıdaki fiilleri uygun kutucuğa yazınız.

Uçmak, koşmak kaçmak, okumak, yazmak, ıslanmak, uzamak, kırmak, kararmak, anlamak, görmek, istemek, gülmek, bozulmak, içmek, yemek, yeşermek, bilmek, pişmek, sarar

mak…

İş (kılış Durumoluş
 


  


Küçük Bir Etkinlik ( cevap anahtarı )

Aşağıdaki fiilleri uygun kutucuğa yazınız.

Uçmak, koşmak kaçmak, okumak, yazmak, ıslanmak, uzamak, kırmak, kararmak, anlamak, görmek, istemek, gülmek, bozulmak, içmek, yemek, yeşermek, bilmek, pişmek, sararmak…

İş (kılış Durumoluş
OKUMAK, YAZMAK, KIRMAK, ANLAMAK, GÖRMEK, İSTEMEK, İÇMEK, YEMEK, BİLMEKUÇMAK, KOŞMAK, KAÇMAK, ISLANMAK, UZANMAK, GÜLMEK, PİŞMEKKARARMAK, BOZULMAK,   YEŞERMEK, SARARMAK

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir