GEZ DÜNYA’YI GÖR KONYA’YI

0 Comments

Anadolu’nun tam ortasında, birçok özelliğiyle misafirlerini bekleyen bir şehirdir Konya. İlk kuruluşu Cilalı Taş Devrine kadar giden şehir (Çatalhöyük, Çumra İlçesinde milattan önce dokuz binli yıllarda kurulan bir şehirdir.) adını bir efsaneden alır. Şehre zarar veren canavarı öldüren kişi için bir heykel yaptırılır ve İkonion adı verilir.

Şehir ülkemizde tarım, sanayi ve turizm alanında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ünlü seyyah Evliya Çelebi Konya’yı görünce çok etkilenir. Şehrin güzelliğini ünlü eseri Seyahatname’de bir cümle ile özetler: Gez dünyayı gör Konya’yı.

Şehir yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyüğüdür. Şehre kara yolu, hava yolu ve yüksek hızlı trenle ulaşmak çok kolaydır. Şehir içi ulaşım ise tramvay ve benzeri araçlarla oldukça rahattır. Konya’da her bütçeye ve isteğe uygun konaklama imkanı mevcuttur. Sıradan dersler olarak ziyaretçilere ortalama beş günlük bir gezi planı tavsiye ederim.

Konya’da ilk gün Hz. Mevlana’nın Türbesini, Silleyi (Hristiyanlık dinin İlk ve önemli merkezlerinden biridir. Aya Elana Kilisesi buradadır.) ve şehir merkezindeki diğer tarihi mekanları gezmelerini tavsiye ederim. İkinci gün Tropikal Kelebekler Vadisini (Kelebekler konusunda dünyanın sayılı merkezlerinden biridir.), Bilim Merkezini, Seksen Binde Devri Alem parkını ve Meram Bağlarını gezmelerini tavsiye ederim. Üçüncü gün Beyşehir İlçesinde Bulunan Eşrefoğlu Camisini (Ahşaptan yapılan caminin İslam Dünyasında eşi benzeri yoktur.), Beyşehir Gölünde (Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü) tekne turu yapmalarını ve şehirde bulunana Hititler Medeniyetinden kalma eserleri (Eflatun Pınar ve Fasıllar Köyü) incelemelerini ve gün batımını izlemelerini tavsiye derim. Dördüncü gün mutlaka Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük Tarihi Şehrini (UNESCO Dünya Mirası Listesinde) ve Tuz Gölünü, Meke Krater Gölünü görmelerini tavsiye ederim. Beşinci gün de Ilgın İlçesinde bulunan kaplıcalarda yorgunluk atmanızı tavsiye ederim.

Ülkemizin her bölgesinin mutfağı özeldir ve kendine hastır. Konya mutfağında birçok lezzet mutlaka burada yenilmeli. Etli ekmek, tirit kebabı, bamya çorbası, arabaşı çorbası ve çebiç gibi birçok yemeği tatmalısınız.

Ziyaretçilere son bir tavsiye gezi planınızı 7- 17 Aralık tarihleri arasında yapabilirseniz her yıl düzenlenen Şebi Aruz (düğün – kavuşama gecesi) Hz. Mevlana’yı Anma etkinliklerine katılabilirsiniz.

Sıradan dersler olarak herkese iyi gezmeler dilerim. Bahsetmeyi unuttuğum onlarca daha şey olduğunu da itiraf eder hepinizden özür dilerim.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.