GEZEGENİMİN BANA İHTİYACI VAR

0 6 Comments

Üzerinde yaşadığımız, bize yaşama hakkı veren, tüm canlılarla ortak kullandığımız, güzel dünyamız artık çok mutsuz. Dünyanın en kötü misafirleri biz insanlar ona hiçte iyi davranmıyoruz. Tabi ki bütün insanlar değil özellikle ben çok iyi davranmaya çalışıyorum.

Milyarlarca insan içinde iyi davrananların sayısı hiçte az değildir. Dünyayı kirletenler veya kötü davrananlara baktığımız zaman üretim hırsıyla yanıp tutuşan insanları ve ülkeleri görürüz. Dünyayı en fazla kirleten ülke ABD birçok çevre koruma anlaşmalarını hiçe sayıyor. İkinci en fazla kirleten ülkeyi Çin diye tahmin etsek de Avustralya’dır. Demek ki Çin ülkesinden gördüğümüz gibi hem çok üretip hem de çok kirletmek diye bir şey yokmuş. Ülkemiz ise Son sıralarda geliyor ama Çin’den daha fazla.

Kirliliğin birinci sebebi bence üretim hırsıdır. Daha fazla üretelim de nasıl olursa olsun diyen insanların ve ülkelerin bilinçlenmesi gerekiyor. Daha sonra uluslararası anlaşmaların sayısı artmalı ve olanların uygulanması için ülkeler zorlanmalı ve bir sınır getirilmelidir. Fabrika bacalarına filtre takılmalı ve atıkları mutlaka arıtılarak doğaya salınmalı.

Daha sonra biz insanlara tek tek görevler düşüyor. Örneğin ben gereksiz su ve elektrik kullanmam, ekmek ve yemek israfı konusunda sürekli ailemi uyarırım, pillerimi ve benzeri atıklarımı toplama merkezlerine ulaştırırım, geri dönüşüm konusunda çok dikkat eder ailemi ve arkadaşlarımı sık sık uyarırım. Bazı arkadaşlarım teşekkür ederler hatırlattığım için. Yani bana arkadaşlarımın ve gezegenimin ihtiyacı var.

İndirmek için tıklayınız.

siradandersle.com

Categories:

6 thoughts on “GEZEGENİMİN BANA İHTİYACI VAR”

 1. Bozoz21 dedi ki:

  Teşekkürler 🙏

  1. siradandersler dedi ki:

   Çok teşekkür ederim, umarım faydalı olur.

 2. Songül kokur dedi ki:

  Teşekkürler hocam çok güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık

 3. Songül kokur dedi ki:

  Teşekkürler hocam çok güzel bir paylaşım olmuş

 4. Songül kokur dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz hocam elinize emeğinize sağlık

 5. Songül kokur dedi ki:

  Faydalı olması temennisi ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.