GÖK GÖZLERİNİN IŞIĞI (10 Kasım Öğretmen Konuşma Örneği)

0 4 Comments

Herkes ölür fakat kimi toprağa, kimi gönüllere emanet edilirmiş. Bir kez gönüllerde yer ettiysen de ölümsüzlüğü yakalamışsındır. Nice sultanlar, padişahlar nice zenginler tarih sahnesinden birer birer silinirken ne yapsalar da o makamı elde edemezler.

Bir ömür düşünün daha başlarken büyük zorluklarla başlasın. Her bir adımda farklı bir sıkıntı ve sorunla ilerliyorsun.  Sadece senin hayatın değil tüm milletin, etrafındaki herkesin türlü sıkıntıları değişik değişik dertler içinde boğulduğunu da unutma.  Yılmıyorsun yıkılmıyorsun her sabah bu gün tekrar güneşin batışını görebilecek miyim acaba diyerek doğruluyorsun yataktan.  Yeri geliyor tüm dünyaya kafa tutuyorsun, belalara göğüs geriyorsun. Tek desteğin sana inan bir avuç insan oluyor hatta son umut oluyorsun sonunda. Yılmaz bir inançla ilerliyorsunuz sonunda karanlık gecelerin sabahı oluyor. Öyle bir ışık doğuyor ki geçmişteki yaşanan kötü günler acı bir hatıra oluyor. Şükrediyorsun Allah’a bu aydınlığa ulaştırdığı için.

Sonra kolları sıvayıp asıl savaşımız yeni başlıyor diyorsun. Cehalete karşı aydınlık yüzler görüyorsun çocukların, gençlerin ve kadınların yüzünde. Dokunduğun hayatlardan kimi dünyada parmakla gösterilen bilim insanları oluyor, sporcular, sanatçılar, pilot oluyorlar. Memleketin her yerine uzanıyorsun bir tablo gibi ülkenin çehresini tekrardan çiziyorsun.  İnsan gücünün, aklının ve iradesinin ötesinde adımlar atarken düşmanların bile önünde saygıyla eğiliyor ve seni takdir ediyorlar.

Ve yoruluyorsun sen de insansın neticede. Bir kasım sabahı gözlerini kapatıyorsun çok sevdiğin emanetini gençlere vasiyet ederek. Gözün arkada kalmıyor huzur içindesin. Bıraktığın miras o kadar büyük ve değerli ki gösterdiğin hedef o kadar yüce ki milletin kaldığın yerden devam ettireceğine eminsin.

Yürüyoruz Atam durmadan yorulmadan. Gök gözlerinden aldığımız ışıkla muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için ilelebet yaşasın diye cumhuriyet her sabah aynı inançla bizler de yatağımızdan doğruluyoruz. Bilsek ki yine tüm dünya karşımıza dikilse kılavuzumuz yine sensin Gazi Mareşal Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk.

Word halinde indirmek için tıklayınız.

siradandersler.com

Categories:

4 thoughts on “GÖK GÖZLERİNİN IŞIĞI (10 Kasım Öğretmen Konuşma Örneği)”

 1. Songül kokur dedi ki:

  Çok güzel bir örnek olmuş teşekkürler

 2. Songül kokur dedi ki:

  Teşekkürler hocam elinize emeğinize sağlık

 3. Songül kokur dedi ki:

  Faydalı olması temennisi ile

 4. Songül kokur dedi ki:

  Çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.