KARADENİZ’İN TATİL BAŞKENTİ BATUM

0 3 Comments

En kolay yurt dışı gezisi deneyimi için ilk alternatif, Karadeniz’in güzel sahillerine, tarihi doğal güzelliklerine sahip Batum şehridir. Sınırımıza yirmi kilometre olan şehre Gürcistan ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma ile pasaportsuz ( yeni nüfus cüzdanı olmalı ) gidilebiliyor. Son dönemde yaşanan covid 19 (korona) salgını döneminde giriş çıkış işlemleri konusunda daha sıkı davranıyorlar.

Kuruluşu dördüncü yüzyıla kadar giden şehirde Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı Devleti dönemleri yaşandı. Bin sekiz yüzlü yıllardan itibaren Rus yönetiminde kalsa da 1991 yılından itibaren Gürcistan Devletinin en önemli şehirlerinden biri oldu. Tarım, sanayi, ticaret ve turizm konusunda oldukça faal bir liman şehirdir.

Sıradan dersler olarak iki günlük bir gezi planı tavsiye ederim. Şehre İstanbul ve Ankara’dan direk uçak seferleri bulunuyor. Kara yolu ulaşımı da oldukça kolaydır, Karadeniz sahil yoluyla yapacağınız bol manzaralı güzergah oldukça zevklidir. Bir tavsiye daha kurumsal firmalarla beraber bir paket tur ile gitmek çok daha eğlenceli ve daha dolu dolu olacaktır.

Batum’da parmak arası terlikleriyle salına salına gezinen rahat insanları, restore edilmiş tarihi binaları ve son dönemlere yapılmış modern ve mimari açıdan oldukça ilginç yapıları görmek mümkündür. Batum tarihi meydanları ile bir Avrupa şehrini kıskandırır. En güzel Karadeniz sahilleri de (Yedi kilometrelik büyük bir plajdır.) buradadır. Gitmişken Botanik Parkı, Sputnik Tepesine, Piazza Meydanını, Batum Bulvarını, Avrupa ve Tiyatro Meydanını, Miracle Parkını ve Ali ve Nino Heykelini görmelisiniz. Şehrin en tanınmış özelliklerinden birisi de hareketli gece hayatıdır. Genel görüş tecrübeli olmayanları mutlaka buranın geceleri çarptığı yönündedir.

Batum’da Haçapuri ( Batum Pidesi), hinkal ( mantı türü), elarci ve silor gibi yöresel yemeklerin tadına mutlaka bakmalısınız. Yöresel ahşap ürünlerinden hediyelik olarak alabilirsiniz. Ayrıca belirli ürünleri belirli oranlarda çok daha ucuza alarak ülkemize dönebilirsiniz.

Batum sıcak kanlı insanların olduğu mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir. Mutlaka bir hafta sonunuzu ayırmanızı tavsiye ederim.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

3 thoughts on “KARADENİZ’İN TATİL BAŞKENTİ BATUM”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Teşekkürler hocam çok güzel bir paylaşım olmuş

  2. Songül kokur dedi ki:

    Elinize emeğinize sağlık

  3. Songül kokur dedi ki:

    Çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.