KOMPOZİSYON YAZARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ve BOŞ ŞABLON

0 4 Comments

Burada maalesef kullandığım temadan dolayı tam olarak anlatamıyorum lütfen word halini indirip oradan inceleyiniz. Başlangıç olarak 5. sınıflar için düşünüyorum ilerleyen seviyelerde illaki söylenecek bir çok kural bulunuyor.

Boş bir a4 kağıdının kenar boşlukları yani kağıt düzeni olmalıdır.
Her kenardan belli bir ölçüde boşluk bırakılmadır.
Çizgili veya kareli kağıtlar çok tercih edilmemelidir.                   
Yazma alanı göz kararı bu şekildedir. Kenarlarda bırakılan boşluklar hiçbir şekilde kullanılmaz. ( Dıştaki çizgiler kağıdın kenarları gibi içteki çizgileri sayfa düzeni olarak düşünün.)  
BAŞLIK: Orta başlık şeklinde büyük harflerle en son yazılır. Tüm konuyu kapsayacak şekilde ve mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.                 
GİRİŞ PARAGRAFI: İlk paragraf olduğu için konunun anlaşıldığı ve nasıl anlatılacağı kısaca ifade edilir. Genel olarak üç- dört satırı geçmemelidir. Okuyucunun dikkatinin çekileceği paragraftır, yazarken çok önem gösterilmelidir. Yazılan bir olay yazısıysa bu paragrafa serim bölümü denir.                     
GELİŞME PARAGRAFI: Konunun ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı, konuyla ilgili örneklerin verildiği, alıntı bir söz veya bir atasözünün kullanılacağı, kısaca bir hikayenin veya bir olayın anlatılabileceği bölümdür. Güzel bir kompozisyon olabilmesi için kendi düşüncelerimizi ifade ederken mutlaka birkaç tane de ekleme yapmalıyız. Gereksiz tekrardan kaçınmalıyız ve mutlaka konunun dışına çıkmamalıyız. Yazılan bir olay yazısıysa bu paragrafa düğüm bölümü denir.       SONUÇ PARAGRAFI: Kompozisyonun en önemli paragrafıdır. Çok güzel bir cümleyle tamamlanmalıdır. İki üç satırı geçmeyecek kısa ve bir paragraf olması gerekir. Yazılan bir olay yazısıysa bu paragrafa çözüm bölümü denir    

Word halinde indirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

https://siradandersler.com

Categories:

4 thoughts on “KOMPOZİSYON YAZARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ve BOŞ ŞABLON”

 1. Songül kokur dedi ki:

  Teşekkürler elinize emeğinize sağlık faydalı olması temennisi ile

 2. Songül kokur dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz hocam elinize emeğinize sağlık

 3. Songül kokur dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım olmuş

 4. Songül kokur dedi ki:

  Çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.