KÖPRÜ

0 Comments

Yazar: Ayşe Kulin                              

Yayınevi: Everest Yayınları

Sayfa Sayısı: 240

İlk Baskı Yılı: 2001

Biyografi ve roman türünde eserler kaleme alan Ayşe Kulin ile ilk tanıştığım kitabı Köprü’dür. Daha sonra bütün kitapları arka arkaya okudum neredeyse. Bir kitabıyla Balkanlar’da geziyorsunuz, bir kitabıyla II. Dünya Savaşı’na gidiyorsunuz. Sanırım gazetecilik yönü de olduğu için müthiş bir gözlemci ve betimlemelerle okurlara her satırı yaşatmayı başarıyor.

Romanın konusu Erzincan’da Fırat Nehri üzerine yapılacak köprü için verilen mücadeleleri anlatıyor. Yakın tarihimizin en önemli isimlerinden biri olan vali Recep Yazıcıoğlu’nun (Kitapta hiç ismi geçmiyor.) azim ve kararlılığı halkı için vermiş olduğu mücadeleleri görüyoruz. Arka planda ise halkın ne kadar çaresiz, ezilmiş, bilerek cahil bırakılmış, fakirliği ve daha birçok olumsuzluk yer alıyor. Kısaca güzel ülkemin hüzünlü hikayesi.

Yazarın en beğendiğim romanlarından birisidir. Bazı okuyucuların yazarı özellikle ilk kısımlarda eleştirebileceğini ve farklı düşünebileceğini tahmin ediyorum. Unutmayalım ki 1990’lı yıllar yaşanıyor ve roman kurgusuyla kaleme alınmıştır. Dizi film olarak da uyarlanarak yayınlanmış olsa da bence ilk olarak kitaptan okumalısınız. Özellikle gençlerimizin (16 yaş ve üzeri) mutlaka okumasını tavsiye ederim.

                                                                                                                              Bol okumalar dilerim.

                                                                                                             Word halinde indirmek için tıklayınız.

 siradandersler.com

Categories:

1 thought on “KÖPRÜ”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Ayşe kulinin en güzel kitaplarından biri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.