KURTULUŞ SAVAŞININ İKİNCİ ADIMI ERZURUM

0 Comments

Palandöken Dağının eteklerinde kurulu, Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Erzurum tarih ve doğanın el ele verdiği şehirdir. Tarihi milattan önce dört bin dokuz yüzlü yıllara kadar gider. Tarih boyunca Urartular, İskitler, Persler, Romalılar, Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Moğollar, İlhanlılar ve Safaviler… gibi birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Erzurum çok sert iklimiyle beraber dağlık bir coğrafyada olsa da ticaret yollarının kesişim noktasında olduğu için çok renkli bir tarihi olmuştur. Kelime anlamı Erze (mısır) – Rum’dan Erzurum şekline dönüşmüştür. Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde Erzurum’un soğuğunu anlatmak için: “Damdan dama atlayan kedi havada donup yere düştü.” der.

Erzurum’un en önemli özelliği ise Kurtuluş Savaşının ikinci adımı burada atılmış, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş mücadeleleri Samsun’dan sonra burada artarak devam etmiştir.  23 Temmuz 1919’da toplanan Erzurum Kongresinde Mustafa Kemal bir lider olarak halkın mücadeleye katılmasının önemini vurgulamıştır. Erzurum, Ermeni ve Ruslara karşı destansı mücadeleler vermiştir.

Erzurum’u ziyaret edecek misafirler için her türlü ulaşım imkanı vardır. Sıradan dersler olarak ortalama dört günlük bir gezi planı tavsiye ederim. Listenizde mutlaka: Çifte Minareli Medrese (kentin en önemli sembolü), Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi, Çobandede Köprüsü, Rüstem Paşa Bedesteni ve Yakutiye Medreseleri tarihi mekanlar olarak ziyaret edilmeli. Tortum şelalesi ve Pasinler Kaplıcaları görülmelidir. Özellikle kış aylarında Palandöken (3.185 m yükseklikte) kış sporları için önemli bir merkezdir. 2011 Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları düzenlendikten sonra ismini uluslararası düzeyde de duyurmayı başarmıştır. Erzurum’dan dönmeden cağ kebabı, ayran aşı ve kadayıf dolması yemeden, oltu taşından yapılmış bir takı almadan dönmeyin.

Dadaşların diyarı Erzurum’a ve Nene Hatun’un torunlarına selam olsun.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.