KURULUŞUN İLK ADIMI SAMSUN

0 Comments

Bir mucizedir Samsun: Tarihi ve doğal güzellikleriyle, tarımıyla, turizmiyle ve konumuyla en şanslı şehirlerimizden biridir. Orta Karadeniz’de yer alan şehir milattan önce iki binli yıllarda bir İon şehri olarak ortaya çıkar. Pers, Makedonya, Pontus, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu ve Osmanlı gibi devletlerle her zaman gözde bir şehir olarak yaşamıştır.

Samsun’un en son ve en önemli görevi ise bir destanın ilk satırları olmasıdır. Tüm dünya savaş içinde, Osmanlı Devleti dört koldan sarılmış, Anadolu’da bir grup vatansever kendi başlarına kurtuluş mücadelesi veriyor. Tarih 19 Mayıs 1919, ağır ağır bir gemi yanaşıyor (Bandırma Vapuru) ve Mustafa Kemal Anadolu’ya ayak basıyor. Kurtuluş kıvılcımı meşaleye dönüyor ve tüm düşmanları yakan bir rüzgar oluyor. Türkiye Cumhuriyetinde bugün özgür ve mutlu yaşıyorsak, Samsun’a atılan o ilk adımla başlayan Mehmetçiklerden, Mustafa Kemale, küçüğünden yaşlısına her insanımızla verilen mücadeleye borçluyuz, minnetle anmalıyız.

Samsun’a hava, deniz, kara ve demir yoluyla ulaşım çok rahattır. Gelecek ziyaretçilerimiz her bütçeye uygun konaklama imkanına sahiptir. Sıradandersler.com olarak dört günlük bir gezi planı tavsiye ederim. Listenizde: Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi), Amisos Tepesi, Kalkanca Tümüsleri, Ayvacık, Amazon Adası ve Köyü, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Akdağ Kayak Merkezi, Ladik Gölü, Kent Müzesi, Gazi Müzesi, Sevgi Gölü ve Hayvanat Bahçesi, Tekkeköy Mağaraları, Kabaceviz Şelaleleri ve Mater Dolorosa Katolik Kilisesi mutlaka olmalıdır. Ladik- Hamayağı ve Havza Kaplıcalarına mutlaka gidip yorgunluk atın ayrıca bir çok hastalığa iyi gelirler. (Sinir rahatsızlığı, romatizma, kas yorgunluğu ve eklem iltihaplarına çok iyi gelir.) Şehirde pidenin birçok çeşidinden, sebze yemeklerinden ve balık yemeklerinin türlü türlü çeşitlerinden tatmadan ayrılmayın.

Samsun’da belki bir Amazon Kadın Savaşçısına rastlarsın, belki de bir milletin kuruluş destanına yakından şahit olabilirsiniz. Tüm ziyaretçilere iyi eğlenceler.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.