LGS VE STRES YÖNETİMİ ÜZERİNE…

0 6 Comments

Yarınlarımızın emanetçisi sevgili öğrenciler, evladının üstüne titreyen sayın veliler ve en az onlar kadar heyecanlı değerli meslektaşlarım,

Yaklaşan LGS öncesi ülkemizin tamamına yakınında tatlı bir heyecan yaşanırken artan da bir stres var. Bu süreçte stres yönetimi konusunda hepimize farklı görevler düşmektedir. Unutmayalım ki hepimizin ortak noktası çocuklarımızın dolayısıyla ülkemizin geleceğidir.

Sayın velilerimiz bu zor günlerde en büyük görev ve sorumluluk size düşüyor. Belki de en fazla yorulanlar sizlersiniz fakat biraz daha sabredelim lütfen. Son dönemeçte bir sürü sıkıntı içinde boğulan evladımızın dünyanın en değerli varlığı olduğunu unutmayalım. Gelecekleri konusunda LGS’nin çok önemli bir yeri olduğunun farkındayız ama her şey de olduğu gibi bir yanlış düşünceye kapılmayalım. Eminim ki elinizden gelenin fazlasını zaten yapıyorsunuzdur. Çocuğumuza bu günlerde daha fazla şefkat göstermeliyiz. Onunla daha fazla ilgilenmeli, sohbet etmeli, birlikte hayal kurmalı, beraberce daha çok vakit geçirmelisiniz. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde ve yaşanan salgın sürecinde her şey çok daha zor ama evladınız ve siz bunu başarabilirsiniz.

Sevgili öğrenciler, o narin ve kırılgan omuzlarınıza yüklenen bunca yük altında ne kadar zorlandığınızı biliyorum. Sıkıntıdan çıkardığınız sivilceleri, alerjileri, gördüğünüz kabusları kısaca yaşadığınız bu stresi görüyoruz fakat mevcut şartlarda elimizden de fazla bir şey gelmiyor. Çocuklar yavaş yavaş sonuca yaklaşırken ilk olarak sakinliğimizi korumalıyız. Denemeler, testler süre tutma filan derken nefes almayı, hayal kurmayı, gökyüzünü seyretmeyi unutmayalım. Bu günlerde uyku düzenimize, beslenmemize, günlük aktivitelerimize dikkat edelim. Unutmayın sizler dünyanın en özel insanısınız ailenizin göz bebeğisiniz. Bu sınavlara ilk giren siz değilsiniz ve çok önemli bir aşama olsa da dünyanın sonu değil.

Saygıdeğer öğretmenlerimiz her zaman olduğu gibi her şeyin zoru bizlere düşüyor. Aydınlık yarınlar için, muasır bir ülke için yaydığımız ışığımızı bu günlerde daha fazla yaymalıyız. Sınava giren öğrencilerimiz ve aileleri için kılavuz olarak her zaman olduğu gibi doğru yolu göstermeliyiz. “Deniz Yıldızı” hikayesinde olduğu gibi bir kişi bile çok önemlidir.

Değerli okuyucum, kısaca aldığımız her nefesin bir mucize olduğunu unutmayalım. Yaşanan süreçte yaşanan olumsuzluklara bir süreliğine aldırmayalım ve evlatlarımıza daha fazla biz verelim. LGS’ye gereğinden fazla anlam yüklemeyelim.

Saygılarımla…

Word halinde indirmek için tıklayınız.

https://siradandersler.com

Categories:

6 thoughts on “LGS VE STRES YÖNETİMİ ÜZERİNE…”

 1. Mehrican Oğuztav dedi ki:

  Gençlerin gerçekten okuyup bilinçlenmesi için güzel bir yazı teşekkürler ☺️

  1. siradandersler dedi ki:

   Umarım faydalı olur.

 2. Songül kokur dedi ki:

  Teşekkürler hocam

 3. Songül kokur dedi ki:

  Elinize emeğinize sağlık

 4. Songül kokur dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım olmuş

 5. Songül kokur dedi ki:

  Çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.