NAİM SÜLEYMANOĞLU

0 Comments

İsmim Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Ocak 1967 tarihinde dünyaya geldim. O yıllarda biz Türkleri Bulgaristan halkı ve devleti hiç sevmiyor, bizlere kötü davranıyordu.

Dokuz yaşında halter sporuyla tanıştım. Hocalarım sayesinde çok sevdiğim bu sporda çok çalışarak birçok başarıya ulaştım. Henüz on beş yaşındayken Brezilya’da düzenlenen Gençler Halter Şampiyonasında elli iki kiloda iki atın madalya alarak şampiyon oldum. Bir yıl sonra ise dünya rekorunu kırmayı başardım ve halter tarihinde en genç rekortmen oldum. Bu rekorumla dünyada kendi ağırlığının üç katını kaldırabilen ikinci halter sporcusu oldum. Hayatım boyunca katıldığım yarışmalarda ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. Toplam üç Olimpiyat altın madalyası, yedi dünya şampiyonluğu ve yedi Avrupa şampiyonluğu kazandım, kırk altı kere rekor kırmayı başardım. Dünya’da başarılı olmak için verdiğim her mücadelede halkımın heyecanını hissettim ve bana sevgilerinden dolayı ‘ Cep Herkülü ’ dediler.

Hayatımda her zaman çok çalışarak elde ettiğim başarıların yanında maalesef acılarda oldu. 1984 yılında Bulgaristan Rusya ile beraber Amerika’yı boykot ettikleri için Los Angeles Olimpiyatlarına katılamadım. Daha kötüsü o yıl devlet Türk İsimlerini yasakladı ve isimlerimizi değiştirdi, yoğun baskılar uygulamaya başladı. Bu baskılardan kurtulmak ve baskıları tüm dünyaya duyurmak için 1986 yılında Melbourne Dünya Halter Şampiyonasında Türkiye Büyükelçiliğine sığındım. Türkiye’ye gelebilmem için sayın büyüğüm Turgut Özal bizzat ilgilendi.

Hayatım boyunca çok mutlu oldum kendimden sonra gelen birçok halter sporcusuna örnek oldum. 18 Kasım 2017 yılında aranızdan ayrıldım. Hayatımı anlatan ‘Naim’ adlı bir filim de 2019 yılında sinemalarda gösterildi.

Unutmayın sevgili çocuklar ve gençler çalışıp gayret edersek başaramayacağımız hiçbir zorluk yoktur.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.