PERİLER ÜLKESİ KAPADOKYA

0 Comments

Dünyanın en özel noktalarından; oluşumuyla, konumuyla, kendine has özellikleriyle tarih ve doğanın iç içe geçtiği yer Kapadokya.

Milyonlarca yıl önce, yaklaşık altmış milyon yıl, Erciyes, Hasan Dağ ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lavlar; rüzgar ve yağmur sularının etkisiyle özgün bir şekil ortaya çıkarır. İnsanoğlu hiçbir şeye benzetemeyince Peribacası demiştir.

Bölge Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde İllerinin birleşme noktasında yer alır. Uluslararası ismi olan Kapadokya, milattan önce altıncı yüzyılda Pers imparatorluğu kaynaklarına kadar gider ve “güzel atların ülkesi” anlamına gelir.

İlk Kapadokyalılar inançları yüzünden saklanmak zorunda kaldıkları için özellikle Ihlara Vadisinin İçlerinde ve bölgenin genelinde kayalara oydukları kilise, ev , yeraltı şehirleri gelen tüm ziyaretçileri büyülemektedir. Bölgede dokuz ve on birinci yüzyıldan kalma otuz kadar kilise hala canlı freskleriyle ayakta durmaktadır.  İlginç yer yüzü şekilleriyle bölgede hem yerli hem yabancı sinema şirketleri bir çok filim çekmiş, bir çok belgesele konu olmuştur.

Kapadokya’ya gidince mutlaka görülmesi gereken yerler o kadar çoktur ki mutlaka bir plan yapılmalı hiçbir yer unutulamamalıdır. İlk başlangıç noktası Ürgüp olmalı ve sırasıyla Göreme, Ihlara Vadisi, Selime, Güzelyurt, Uçhisar, Zelve ve Avanos gezilmeli. Kapalı kalma korkunuz yoksa yeraltı Şehirlerini de unutmamalısınız. Derinkuyu, Kaymaklı, Gaziemir ve Özkonak yeraltı şehirleri ziyaretçilere açık ve değişik bir deneyim için sizleri bekliyor. Bölgede yapılabilecek faaliyetler arasında özellikle sabahın ilk ışıklarıyla yapılan balon turları,  yürüyüş, at ve atv safarileri ve küçük atölyelerde çanak çömlek yapımı mevcuttur.

Özellikle Japon ve uzak doğulu ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bölge ulaşım bakımından her türlü imkana sahiptir. Taşlara oyulmuş bir otel odası, bölgeye has yiyecek ve içecekler ve yaz kış demeden hizmet vermesiyle çok özel bir tatil veya gezi için sizleri bekliyor.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.