“Sır-a-dan-lık “ÜZERİNE SIRASI GELMİŞ BİR YAZI

0 5 Comments

siradandersler.com isminin doğuşu üzerine bir hakkımızda yazısıdır. Biraz uzun oldu ama umarım hoşunuza gider.

Asıl konuya başlamadan size bir Yunus ,bizim Yunus’un, hikayesiyle başlamalıyım.

Yunus, Tabduk Emre’nin dergahına geldiğinde boyunca kitap okumuş, bilgili bir kadıdır. Baş eğmiş gönülden ve yıllarca dergaha odun taşımış en düzünden. Bir gün dergahta bir anlaşmazlık yaşanır. Bizim Yunus, Tabduk’un yanına gider müsaade ister olayı çözmek için ama izin vermez bilge. Yunus’un ısrarına karşılık sonucunu bilse de izin verir Tabduk. Yunus çok uğraşır, kitapları karıştırır olayı araştırır fakat bir türlü bir çözüme ulaşamaz. Tabduk Emre’nin yanına gider ve özür diler ki bir çözüm bulamadım der. Tabduk: “Yunus’um hala dünya kokarsın.” der ve ona günlerce “ben bilmem” zikri çekmesini söyler. Yunus onlarca, yüzlerce, günlerce, haftalarca ben bilmem zikri çeker. Adını sorarlar ben bilmem der, nasılsın derler ben bilmem der. Sonunda elif gibi dimdik vav gibi mütevazi olunca Tabduk Emre yeter der.  Yunus böylece sırra erer ve Bizim Yunus olur.

Sevgili okuyucu bu satırları okuyorsan dünyanın sırrını vaad etmiyorum sana ama dünyaya bakış açında bir küçük çakıl taşı kadar farkındalık alabilirsen ne mutlu bana.

Sır nedir bilir misiniz? Mesela dünyanın yaratılışı, insanın var edilişi, Hz. Havva anamızla Hz. Adem babamız neden dünyaya geldi? Geldi de dinozorlar nasıl gitti. Mesela uzaylılar var mı, Atlantis nerede? Mikro alemden, makro aleme sır sayısınca sır vardır Yüce Yaratıcının bildiği. Yüce Allah bu sırları sır-a- sı geldikçe biz insanlara açacak.

Dikkat ettiniz mi sır oldu sır-a. Hiç düşündünüz mü hayatımızın kendisi bir sıra, aldığımız nefes, yaşadığımız olaylar sırası gelince başımıza geliyor. Sıra’nın daha basit şekilleri de vardır mesela banka sırası, minibüs sırası, sıcak pide sırası. Bir de okul sırası vardır. Hani herkesin en mutlu yıllarını yaşadığı üstüne sırrını kazıdığı, kimimizin arkadaşıyla paylaştığı, kimimizin yalnız kaldığı. Sıraları vardı herkesin ortak noktası. Dersler alınırdı hayat bilgisiydi kimi zaman Türkçeydi kimi zaman.

Sır sırra kavuşunca sıradanlaşıyor gibi sanki. Halbuki sıradanlık günümüzde ne kadar zor. Hiç düşündünüz mü? Sıradan insanlar yani sağdan soldan fırlayan değişikler gibi değil. Sıradan yurdum insanları. Yunus gibi, Mevlana gibi, Ahmet Yesevi gibi olmasa da sıradan işte hak yemeyen, kimseye yan gözle bakmayan, yürürken karıncaya basmaktan korkanlar. Keşke öyle olabilsek öyle kalabilsek.

Bu satırları okuduğunuz sitenin ismi de böyle bir hassasiyetle doğdu. Sıradandersler: Basit ama olmazsa olmaz, ekmek gibi değil de çiçek gibi, su gibi değil de daldaki kuş gibi…

Dünya Edebiyatındaki en güzel aşk hikayelerinden biri Leyla ve Mecnun’un yazarı Mehmed bin Süleyman’ı tanır mısınız? Yoksa Fuzuli desem sanki daha tanıdık oldu. Sıradan dersler olarak en beğendiğim şairlerden biridir. Şiirlerinin hepsi birbirinden güzeldir mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

 “Ben Bilmem”

sıradan dersler

Categories:

5 thoughts on ““Sır-a-dan-lık “ÜZERİNE SIRASI GELMİŞ BİR YAZI”

 1. Ali Yıldırım dedi ki:

  okuyarak beğendim efenim… hala sizin gibi değişik açılardan bakabilen insanları görmek beni mutlu ediyor

  1. siradandersler dedi ki:

   Beğenmenize ve sonuna kadar okumanıza çok sevindim. İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkürler. Umarım başka yazılarda tekrar görüşürüz.
   siradandersler.com

 2. TÜRKÇE13 dedi ki:

  Çok güzel ve anlamlı, tebrikler.

  1. siradandersler dedi ki:

   Çok teşekkürler. Umarım faydalı olabiliyorumdur.

 3. Songül kokur dedi ki:

  Teşekkürler hocam çok güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.