SÖZCÜKTE ANLAM KÜPLERİ

0 Comments

MATERYALİN AMACI: Özellikle 4, 5, 6. Sınıf seviyelerinde sözcükte anlam konusunda konuyu oyunlaştırarak pekiştirmek.

MATERYALİN HAZIRLANIŞI: Temelde her türlü madde kullanabilir . Sağlamlık açısından ahşap veya sünger kullanılabilir. Dış kaplama olarak keçe, kumaş veya kağıt kullanılabilir.

MATERYALİM UYGULANIŞI: İlk adım hangi amaçla kullanılacağı belirlenmeli. Sözcükte anlam konusunda ( mecaz-gerçek, somut-soyut, eşanlam, eşses, zıt anlam ) kullanılacak tür ve seviye belirlenmeli.

                En son 5. sınıflar için hazırlamıştım onu anlatmak istiyorum. İlk olarak küpleri sağlamlık açısından 4*4 cm ahşaptan yaptım. Küpleri güvenlik açısından kırtasiyeden alınabilecek farklı renkte keçe ile kapladım. ( Eğitimde renklerin önemi, bilim adamlarının pozitif olduğunu defalarca açıklamalarından dolayı. )  Keçeyi her yüzeye farklı bir renk gelecek şekilde düzenlemeli ama iki küpte aynı renkler kullanılmalı. Küplerin kullanışlılığını artırmak adına keçenin üzerine cırtcırt yapıştırdım. ( mıknatıs da kullanılabilir )

Derste zıt anlamlarda kullanmak için hazırladım. Zıt anlamlı kelimeleri günlük hayatta sıkça kullanılan kelimelerden oluşan ortalama 50 -100 kelime arasında seçerek bir havuz oluşturdum. Kelimeleri zıt olarak küplerin yüzeyine uygun şekilde yerleştirdim. ( Burada yazının puntosu 14- 16  olarak belirlemeli ) Bu şekilde 4- 6  adet küp hazırladım.

Oyun iki küple başlanır. Öğrenciler iki gruba ayrılır. Birinci turda ilk grup küpü yuvarlar, diğer grupta küpteki doğru kelimeyi 1-3 saniyede bulur. Örneğin aç büyük kelimesi yuvarlanan küpte, diğer grup hemen küçük kelimesi bulunur. Bulan öğrenci devam eder, bulamayan elenir.  2. Turda küpü yuvarlayan ve bulan gruplar değişir. Öğrenci sayısına göre diğer küpler de kullanılır. En son aşamada kalan öğrenci hangi grupta ise kazanır.

Değerlendirme aşamasında hızlı bir beyin fırtınası ile kullanılan kelimelerin ne kadarı hafızada kaldığı belirlenir.

Oyun aynı prensiplerle diğer konularda ve diğer derslerde de kullanılabilir umarım işinize yarar.

                                                                                                                               

sıradan dersler

                         

Categories:

1 thought on “SÖZCÜKTE ANLAM KÜPLERİ”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Teşekkürler hocam elinize emeğinize sağlık faydalı olması dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.