SÜMELA MANASTIRI ( MERYEM ANA )

0 Comments

Ülkemizde bulunan eşsiz güzelliklerden biri de halk arasında Meryem Ana diye söylenen Sümela Manastırı’dır. Trabzon iline bağlı Maçka ilçesinde bulunan Karadağ’ın eteklerinde üç yüz metre yüksekte bulunur. İsmi siyah anlamına gelen melas sözcüğünden gelir. 

Dağların arasında ormanların içinde olması sayesinde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. İlk defa 375 yıllarda hüküm süren Bizans İmparatoru 1. Theodosius zamanında Barnabas ve Sophranios adlı iki rahip tarafından kurulmuştur. Daha sonraki imparatorlar tarafından da korunup geliştirilmiştir.

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in fethiyle Osmanlı hakimiyetine giren bölge ile Sümela Manastırı için yeni bir dönem başlamıştır. Osmanlı Padişahları manastırın haklarını korumuş ve çeşitli imtiyazlar vermiştir. 18. Yüz yılda birçok bölümü yenilenmiş ve binalar eklenmiştir, 19. Yüz yılda yeni fresklerin de eklenmesiyle manastır en parlak dönemlerini yaşamıştır. 1916- 1918 yılları arasında yaşanan Rus işgalinde manastıra el konulmuş 1923 yılında da boşaltılmıştır.

Sümela Manastırı başlıca kilise, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazmadan oluşur. Manastırın su ihtiyacı için yapılan su kemerinin büyük bölümü yıkılmıştır.

Dar uzun bir merdivenden hafif tempolu bir yürüyüşle girişe ulaşılmaktadır, giriş kapısının yanında bulunan muhafız odalarının yanından merdivenle iç avluya inilmektedir. Etraf sağlı sollu bölümler ve oda ve binalardan oluşur. Ana bölüm olan kilise ve şapelin iç ve dış duvarları Hristiyanlık diniyle ilgili fresklerle süslenmiştir. Günümüzde maalesef birçoğu tahrip edilmiştir. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile düzeltilmeye çalışılıyor.

Sümela Manastırı hakkındaki gizemler ve efsanelerle eşsiz doğa manzarasıyla misafirlerini bekliyor.

Ziyaret Saatleri: 09.00 – 19.00 ( yaz dönemi )

                             08.00 – 16.00 ( kış dönemi )

Not: Gitmeden mutlaka ziyarete açık olup olmadığını resmi sitesinden kontrol ediniz.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.