TAŞI MÜCEVHERE DÖNÜŞTÜREN MİMAR SİNAN İKİNCİ BÖLÜM

0 Comments

Kanuni Sultan Süleyman, 2.Selim ve 3. Murat zamanında mimar başı olarak kırk dokuz yıl hizmet ettim. 9 Nisan 1588 tarihinde sevdiğimin kollarında yani İstanbul’da hakkın rahmetine kavuştum. Hayatım boyunca 84 cami, 57 medrese, 53 mescit, 48 hamam, 8 köprü, 3 darüşşifa, 20 kervansaray, 17 imaret, 8 mahzen, 35 saray, 22 türbe, 7 darülkurrave 5 su yolu kemeri olmak üzere 477 eseri yapmak nasip oldu. Her yaptığım esere milletimize has bir el sanatı, bir çini, bir motif mutlaka eklemeye çalıştım.

1577 yılında Ayasofya Camisi’nin kubbesinin tamiratı ve istinat duvarlarının takviyesi için çok emekler verdim.  Ayakta kalması için elimizden geleni yaptık. Dünyada gördüğüm en mükemmel eser olan Ayasofya Camisine iki tane minare yapıp yakıştırmaya çalıştım.

Şu an en beğendiğim eserlerim Süleymaniye ve Selimiye Camileridir. Ustalık esrim olan Selimiye Camisini Edirne’nin en güzel yerine yaptım. Güzel demişken hayatımda bana nasip olmayan tek bir güzellik oldu. Padişahımız Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah (güneş ve ay demektir) Sultan oldu.

Benim son bir isteğim ve de vasiyetim var size yetiştirdiğim tüm mimarlara nasihatimdir aynı zamanda. Göze hoş gözükmeyen, gönlünüze güzel görünmeyen bir eser yapmayın. Yıllar önce bir kayıkla geldiğim İstanbul dünyanın en güzel şehridir. Bu güzeli sizlere emanet ediyorum.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

1 thought on “TAŞI MÜCEVHERE DÖNÜŞTÜREN MİMAR SİNAN İKİNCİ BÖLÜM”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.