TEST ÇÖZERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

0 4 Comments

Değerli öğretmen arkadaşlar, sevgili öğrenciler test soruları eğitim sistemimizin en önemli parçalarından birisidir. Birçok defa söylesek de birçok defa duysak da tekrarlamak da fayda var. Kısaca maddeler halinde tekrarlayalım, kurallara uymaya çalışalım.

1. Konu testlerini çözerken mutlaka konuyu çok iyi bilmelisiniz. Unutmayın ki sorular öğrenme düzeyinizi ölçmek içindir.

2. Soruları çözerken mutlaka süre tutmalısınız. Gerçek sınavda bilgi düzeyiniz ve bu bilgiyi kullanma hızınızın da ölçüldüğünü unutmayınız.

3. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz soruların çözme yolunu ve doğru cevabını mutlaka öğrenmelisiniz.

4. Özellikle paragraf sorularında ve diğer derslerdeki uzun ayrıca karışık sorularda anahtar kelimelerin altını mutlaka çiziniz. Bazı öğrencilerin yaptığı çok büyük bir yanlış olan tamamını çizmekten mutlaka kaçınmalısınız.

5. Her gün belli saatte belli miktarda soru çözünüz. Unutmayınız ki beyninizi de eğitmeniz ve bir plana alıştırmanız çok önemlidir.

6. Soruya başlarken ilk olarak soruyu okunmalısınız daha sonra verilen bilgi veya paragraf okuyup çok iyi anlamalısınız. Unutmayınız uzun sorular her zaman daha kolay sorulardır.

7. Bütün şıkları okumadan bir işaretleme yapmamalısınız. Bazı sorularda özellikle “en doğrusu” diye istendiği için dikkatli olmalısınız.

8. İki şık birbirine benziyorsa doğru cevap ikisi de değildir. Doğru şık birbirinin zıttı olan şıklardan birisidir.

9. Çoğunlukla ilk akla gelen şık doğrudur. Yanlış olduğundan emin olmadığınız müddetçe cevabınızı değiştirmeyiniz.

10. Soruyla inatlaşmayınız. Çözemediğiniz soruyu mutlaka boş bırakıp süreniz artarsa tekrar bakınız. Hiçbir soruya gereğinden fazla süre harcamayınız.

11. Paragraf soruları özellikle en kolay soru şeklidir. Uzun olması gözünüzü korkutmasın unutmayın cevap paragrafın içindedir.

12. Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşabilmek için yanlış olabileceğini düşündüğünüz şıkları daha sona bırakınız.

13. Her öğrencinin zorlandığı konular, çözemediği sorular vardır. Sınav süreçlerinde en önemli nokta psikolojimizi dengede tutmaktır. Strese kapıldığınız zamanlarda özellikle spor yapın, film izleyin mutlaka dengenizi koruyun.

14. Özellikle sınav haftalarında size mutluluk veren insanlarla, okumaktan zevk aldığınız kitplarla veya diğer hobilerinizle de ilgilenmeyi unutmayın.

Sevgili öğrenciler lütfen unutmayın sınav süreçleri hayatımızın bir gerçeğidir. İlk defa sizin başınıza gelmiyor. Sizler önce aileniz daha sonra biz öğretmenleriniz için dünyanın en değerli varlıklarısınız ve geleceğe umutla bakınız.

Hepinize sonsuz başarılar diliyorum.

Word halinde indirmek için tıklayınız.

siradandersler.com

Categories:

4 thoughts on “TEST ÇÖZERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR”

 1. Songül kokur dedi ki:

  Teşekkürler elinize emeğinize sağlık faydalı olması temennisi ile

 2. Songül kokur dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz hocam elinize emeğinize sağlık

 3. Songül kokur dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım olmuş

 4. Songül kokur dedi ki:

  Çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.