TÜRKİYE’NİN EN MUTLU ŞEHRİ SİNOP

0 Comments

Anadolu’nun kuzey ucunda bulunan huzur ve mutluluğun şehri Sinop tarihi ve doğasıyla büyülüyor misafirlerini. Herkesten duyarsınız: Gitmedim ama gitmeyi düşünüyorum veya gittim çok güzeldi.

Şehir ismini tarihi kadın savaşçılar olan Amazonların Kraliçesi Snope’den almıştı. Karadeniz’in ortasında yer alan bu güzel liman şehrinin ilk kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de milattan önce sekiz yüzlü yıllara kadar gittiği tahmin edilmektedir. Şehri Ege’den gelen Miletler’in kurduğu bilinmektedir. Şehir sırasıyla Gaspalılar, Grek, Pontus, Bizans ve Osmanlı Devleti’ni görmüştür.

Sinop şehrine kara yolu ve hava yoluyla ulaşmak çok kolay olup her bütçeye uygun konaklama yerleri mevcuttur. Sıradan dersler olarak üç günlük bir gezi planı tavsiye ederim. Şehir merkezinde ve ilçelerinde çok fazla gidilmesi görülmesi gereken yer vardır. Dört mevsim ayrı güzellikleri olan şehre ne zaman giderseniz gidin mutlaka büyülenirsiniz. Mutlaka Sinop Kalesini, tarihi ceza evini, Sinop Etnografya Müzesini, İnaltı Mağarasını, Balatlar Kilisesini, Hamsilos Koyunu, Erfelek Şelalelerini, İnce Burun Deniz Fenerini, Sarıkum Gölü’nü ve birbirinden güzel plajlarını mutlaka görün.

Sinop’ta her bir mekanın ayrı bir hikayesi olsa da benim en fazla etkilendiğim il merkezinde yer alan ceza evidir. Yapılış amacı kale olan yapı dört bin yıl öncesine dayanır. 1568 yılından beridir cezaevi olarak kullanılan bina da sayısız mahkum kalmıştır. En ünlü mahkumları: Sabahattin Ali ( Kuyucaklı Yusuf Romanını ve Aldırma Gönül Şiirini burada yazmıştır.), Refik Halit Karay, Necip Fazıl Kısakürek ve Burhan Felek’tir. Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde: “Üç yüz demir kapılı, dev gibi gardiyanlarından değil adam kuş bile kaçamaz.” Demiştir. Yine de kayıtlara göre üç mahkum değişik zamanlarda ceza evinden kaçmayı başarmıştır. Cezaevi 1999 yılında müzeye çevrilmiştir.

Yaz aylarında çok daha hareketli olan şehirde ünlü düşünür Diyojen’in heykeli bulunur. Sinop mantısını ve yöreye özgü nokul yemeğini yemeden dönerseniz pişman olursunuz.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.