UZUN BEYAZ BULUT GELİBOLU

0 Comments

Yazarı: Buket Uzuner 

Yayınevi: Everest Yayınları

Yayınlandığı Yıl: 2001

Sayfa Sayısı: 323

Bir olay düşünün ki tüm dünyanın üzerine söyleyecek en az bir sözü olsun. Dünya tarihini temellerinden değiştiren Çanakkale Savaşı üzerine yazılmış en ilginç kurguya sahip romanı Uzun Beyaz Bulut Gelibolu’dur. Hepimizin bildiği bu büyük zafer konusunda Buket Uzuner’in farkı bir bakış açısıyla kaleme aldığı kitabı yayınlandığı ilk günden beridir sevilerek okunmuştur.

Kahramanımız Viki adlı Yeni Zelandalı bir kızdır. Dedesi savaş yıllarında gönderdiği üç mektuptan başka bir iz bırakmadan ortadan kaybolur. Viki, aradan geçen onca yıldan sonra en ufak ayrıntıya kadar Gelibolu’yu karış karış arıyor. Karşısına çıkan seksenli yaşlardaki bilge Beyaz Hala, gizemli olaylar ve dünyanın henüz bu hazır olmadığı büyük bir sır. Viki yalnızca üç kişinin bildiği sırrın dördüncü sahibi olmayı kaldırabilecek mi?

Romanı Çanakkale Savaşı’nın ne şartlar altında yaşandığını daha iyi anlamak isteyen 14 yaş ve üzeri herkes mutlaka okumalıdır. Savaşı düşman ve Mehmetcik gözüyle anlattığı için roman daha önce belki de hiç düşünmediğimiz konuları bize hatırlatıyor. Savaşçıların insani yönlerini de anlamak adına mutlaka okumak gerek çok özel bir romandır.

Bol okumalar dilerim.

Word halinde indirmek için tıklayınız.

siradandersler.com

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.