UZUNGÖL

0 Comments

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada bilinen en güzel göllerden birisi Uzungöl, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Doğu Karadeniz’ de altmıştan fazla endemik bitkiden oluşan çam ve ladin ormanlarının arasında, elli dokuzu memeli iki yüz elli çeşit kuştan oluşan yaban hayatıyla huzurun başkenti kabul edilebilir. Uzungöl denizden 1100 metre yüksekte, 1625 hektarlık alanıyla 1989 yılında Tabiat Parkı statüsünü almış ve 2004 yılından beridir de Özel Çevre olarak koruma altındadır. Oluşumunda vadinin yamaçlarından düşen kayalar Haldizen Dersinin önünü kapatınca bu eşsiz güzellik ortaya çıkıyor.

Ulaşımı oldukça kolaydır. Uzaktan gelenler için Trabzon Havalimanına veya deniz limanına geldikten sonra muhteşem deniz manzaraları eşliğinde Of, Çaykara ve Uzungöl güzergahında yaklaşık elli dakikalık bir yolculukla ulaşılabilir.

Dört mevsim ulaşılabilen geniş faaliyet çeşitliliği ile yerli ve yabancı turistler için birçok işletme bulunmaktadır. Kış aylarında kayak sporu yapılabilir. Yaz aylarında ise baharla beraber yürüyüş, yamaç paraşütü, atv safarileri gibi çeşitli faaliyetler bulunmaktadır. Her yıl ağustos ayının ilk haftası üç dört günlük şenlikler düzenlenir. Gelmişken mutlaka soğuk kar sularında yetişen alabalıklardan yapılan buğlama, ızgara veya kiremitte pişirilen çeşitlerinden birini yemeden ayrılmayın.

Betonlaşma tehditi altındaki Uzungöl’ü, güzelliğini kaybetmeden mutlaka ziyaret edin.

İndirmek için tıklayınız.

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.