YALNIZIZ

0 Comments

Yazar: Peyami Safa

Yayınevi: Ötüken Neşriyat

Yayın Tarihi: 1951            

Sayfa Sayısı: 451

Türk Edebiyatı’nın en ilginç isimlerinden bir de Peyami Safa’dır. Yazar her türden eserler kaleme almıştır. Hikayeleri her yaştan okura rahatlıkla hitap ederken romanları biraz daha yetişkinlere uygundur. Server Bedi takma adını kullansa da bence dünya edebiyatındaki Jules Verne’ye eşdeğerdir. Yalnızız romanı psikolojik roman türünde önemli örneklerden biridir. Dil ve anlatım bakımından biraz ağır ve anlamak güç olabilir.

Romanımızın konusu İstanbul Yeşilköy’de bulunan bir köşkte yaşayan aile etrafında geçer. Her bireyin farklı bir dünya görüşü ve bakış açıları bulunmaktadır. Yazar toplumun bölümlerine dair düşüncelerini bu bireyler üzerinden aktarıyor. Edebiyatımızda ütopya fikri “Simeranya” ilk defa kullanılmıştır. Yazar 1950’li yılların İstanbul’unu ve ailede bulunan herkesin farklı hayallerini, arzularını, şımarıklıklarını ve yaşayışlarını ustaca anlatıyor. Roman hüzünlü bir şekilde son bulurken uzun bir dönem etkisinden kurtulamayacağınız bir kurguya sahip.

Edebiyatımızdaki en beğendiğim ve en fazla okuduğum yazarlardan birincisidir. Çünkü çok geniş bir hayal gücü ve akıcı bir üslubu bulunmaktadır. Mutlaka her kitaplıkta olması gereken bir yazardır. Her yaştan okura hitap edecek birçok kitabı bulunuyor. Yalnızız romanını özellikle yetişkin okuyuculara tavsiye ederim. Kitaptaki tahliller ve betimlemeler biraz ağır olabilir.

Bol okumalar dilerim.

                                                                          Word halinde indirmek için tıklayınız.                                                               

 siradandersler.com

Categories:

1 thought on “YALNIZIZ”

  1. Songül kokur dedi ki:

    Okunması gereken bir kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.