YAZI TÜRLERİ – DÜZ YAZI OLAY YAZILARI 1. BÖLÜM

0 Comments

Duygu, düşünce ve isteklerin paragraflar (içinde anlam bütünlüğü olan cümleler topluluğu) halinde yazıya aktarılmasına düz yazı denir. Düz yazı düşünce yazıları ve olay yazıları olarak ikiye ayrılır.

A)-OLAY YAZILARI: Bir olayın yer, zaman ve kişi ögelerinin belirtilerek anlatıldığı yazılara denir. Olay yazıları dünya genelinde çok sevilen türlerdir. İşledikleri konulara ve işleme şekillerine göre sınıflandırılır. Türleri:

1. Hikaye (öykü): Yaşanmış veya yaşanma ihtimali olan olayları, çok fazla ayrıntıya girmeden anlatan olay yazılarına hikaye denir. Hikayelerde ögeler yüzeysel anlatır. Hikaye türünün Türk Edebiyatı’nda iki önemli temsilcisinden ilki Ömer Seyfettin (Gerçek anlamda ilk hikaye örnekleri yazar.) ve Peyami Safa’dır. (En fazla hikayesi olan yazar.)

2. Roman: Yaşanmış veya yaşanma ihtimali olan olayların, ayrıntıya girilerek anlatıldığı olay yazılarına roman denir. Romanlar sanatsal ve yoğun anlatım özelliklerine sahiptir. Türk Edebiyatındaki en önemli temsilcisi Halit Ziya Uşaklıgil’dir.

  3. Masal: Yaşanma ihtimali olmayan, hayal ürünü kahramanlarla ve olayların anlatıldığı yazı türüne masal denir. Tekerleme ile başlar ve biter, nasihat verilir, iyiler kazanır kötüler kaybeder, evrensel konuların işlenme özelliği vardır. Türk Edebiyatında Keloğlan Masalları en önemli örneğidir.

4. Fabl: İnsan dışı varlıkların kahraman olduğu olay yazılarına fabl denir. Kişileştirme (insan özelliklerini göstermek) ve intak (insan gibi konuşmak) sanatları yapılır. Konu olarak ders vermek, yol göstermek amaçları vardır. Dünya edebiyatında yaygın bir türdür. Türk edebiyatında ise Mevlana’nın fablları vardır.

İKİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ

sıradan dersler

Categories:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.